Windows 10'da Komut İstemi İçin Varsayılan Pencere Boyutunu Ayarlama

Komut İstemi'ni kullanırsanız, açtığınız zaman ekranınızda her zaman aynı boyutta açıldığını biliyorsunuzdur. Pencerenin iyi bir boyutta olması ve merkezde veya belki de sola doğru konumlanması durumunda bu harikadır. Komut İstemi için varsayılan pencere boyutu size uygun değilse, bunu değiştirebilirsiniz. Sadece bunu yapmak için yerleşik bir ayar var.

Komut İstemi İçin Varsayılan Pencere Boyutu

Komut İstemi açın ve pencere size uygun olan herşeyi yeniden boyutlandırın. Ekranda varsayılan olarak açılmasını istediğiniz yere de yerleştirmelisiniz.

Komut İstemi'nin başlık çubuğunu sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Bu, Özellikler penceresini Düzen sekmesine açar. Değerleri üç alanda not etmeniz gerekir; Pencere Boyutu altında Ekran Arabellek Boyutu ve Genişlik ve Yükseklik altındaki yükseklik.

Özellikler penceresini kapatın. Komut İstemi penceresinin başlık çubuğunu sağ tıklayın ve içerik menüsünden Varsayılanları seçin. Düzen sekmesi önceden seçilmiş olarak Özellikler penceresini tekrar açacaktır. Burada, daha önce değerlerini not ettiğiniz aynı üç alanı düzenlemeniz gerekir. Özellikler penceresini kapatın ve Komut İstemi'ni kapatın. Komut İstemi'ni tekrar açtığınızda, doğru konuma açması gerekir.

Değilse, yukarıdaki işlemi tekrarlayın ve Pencere Konumu için değerleri aşağı doğru alın ve bunları Varsayılanlar penceresine uygulayın. Bu hile yapmalı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Windows 10 Komut İstemi Tema Nasıl

Bu sadece sabit sayıda ekran kullanırsanız çalışır. Sıklıkla bağladığınız ve bağlantısını kestiğiniz birden çok monitör kullanıyorsanız, bununla karışık sonuçlar elde edebilirsiniz, çünkü bir monitörü çıkardığınızda birincil monitörünüz sıfırlanır. Monitörleriniz farklı boyutlardaysa, Komut İstemi penceresi ekranı açabilir. Ana monitörün ekran boyutuna göre boyutu ve konumu ayarlayabildiğinden, ancak Windows 10 olduğundan, her zaman doğru şekilde çalışmayacağından varsayılmamıştır.

Komut İstemi, pencere boyutunu ve konumunu tercihlerinize göre ayarlamanıza izin veren tek uygulamadır. Bunu diğer uygulamalarla yapabilirsiniz. Pencere boyutunu ve uygulama penceresinin göreli konumunu değiştirmenin tek yolu, uygulamayı kapatmadan önce yeniden boyutlandırmak ve konumlandırmaktır. Bir dahaki sefere açtığınızda, önceki büyüklüğünü ve konumunu hatırlayabilecek makul bir (50/50) şans var.

Bir önceki yazımız olan İTunes'da, Podcast ile RSS Bağlantısı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.