Windows 10'da Komut İstemi'nden ekran görüntüsü alma

Ekran görüntüsü araçları genellikle çektikleri görüntüleri ekleyebilecek, bunları çeşitli görüntü biçimlerine dönüştürebilecek, bulut sürücülere seçerek yükleyebilecekleri ve daha pek çok özelliği içeren zengin uygulamalardır. Hatta bazıları ekran kayıt özelliğine ve düşük ila orta menzilli görüntü düzenleme odasına sahiptir. Zengin ekran görüntüsü araçları için yer olduğu yerde, herhangi bir zil ve ıslık olmadan basit bir şeye ihtiyaç duyan kullanıcılar da var. Windows 10'da, ekran görüntülerini kaydetmek için Win + PrintScreen kısayolunu kullanabilir veya Komut İstemi'nden ekran görüntüleri alabilirsiniz.

Komut İstemi'nin ekran görüntüleri

Windows 10, Komut İstemi'nden kutudan ekran görüntüsü almanıza izin vermez. Bunu yapmak için NirCmd adlı bir uygulamayı indirmeniz gerekir. Ekran görüntüsü almak da dahil olmak üzere epeyce şeyler yapabilen ücretsiz bir uygulama.

NirCmd'i indirin ve dosyayı çıkarın. Bunu sık sık kullanmak istiyorsanız, ya Path ortamına eklemek ya da System klasörüne taşımak iyi bir fikirdir. Yalnızca birkaç seçmeli senaryoda kullanmanız gerekirse, çıkarttığınız klasörden çalıştırabilirsiniz.

NirCmd'yi çıkardığınız klasörü Dosya Gezgini'nde ziyaret edin. Konum çubuğunun içine tıklayın ve 'cmd' yazın. Enter'a tıkladığınızda aynı klasörde bir Komut İstemi penceresi açılacaktır.

Şimdi tek yapmanız gereken ekran görüntüsünü alacak komutu çalıştırmak. Komut sözdizimi aşağıdadır ve Enter'a bastığınız anda ekranınızdakileri yakalar ve aynı dizine PNG dosyası olarak kaydeder.

Sözdizimi

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Windows 10'da Komut İstemi'nden dosya ve klasörler nasıl açılır

nircmd.exe savescreenshot screenhotfilename.png

Örnek

nircmd.exe savescreenshot screen1.png

Gecikmeli ekran görüntülerini almak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. 2000 milisaniye cinsindendir, bu yüzden ekran görüntüsü alınmadan önce eklemek istediğiniz gecikmeye göre dönüştürün.

nircmd.exe cmdwait 2000 savescreenshot screenhotfilename.png

Çoklu monitör kurulumunun ekran görüntülerini almak için bu komutu kullanın. Burada ekranlarınıza ölçeklendirme uygularsanız ekran görüntülerini etkileyeceğini belirtmekte fayda var. Ekranlarımdan birine ölçeklendirme uyguladım ve ekranın bir kısmının kesilmesine neden oldu. Tüm ekranlar için ölçeklendirmeyi% 100 olarak ayarlayın ve ardından bu komutu kullanın.

nircmd.exe savescreenshotfull screenhotfilename.png

Ekran görüntüsü çözünürlüğü, geçerli ekrandan veya tüm ekranlarınızdan bağımsız olarak, ölçeklendirmeden etkilenir. Ekran görüntüsünün ekranınızla aynı boyutta olmasını istiyorsanız, ölçeklendirmeyi% 100 olarak ayarlayın.

Gerçekçi olarak, ekran görüntülerini bu şekilde çekmek tam olarak kolay değildir, ancak Command Prompt'ın ekran görüntülerini terk etmeden çekmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak oldukça kolay bir yoldur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Görev Çubuğu küçük resim önizlemelerini devre dışı bırakma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.