Windows 10'da Komut İstemi'nden klasör içeriği nasıl karşılaştırılır

Dosya veya klasörleri karşılaştırmanız gerekirse, işi yapmanıza yardımcı olacak uygulama sıkıntısı olmadığını görürsünüz. Klasör içeriğini Komut İsteminden karşılaştırmanız gerekirse, Windows 10, RoboCopy adlı yerleşik bir araçla birlikte gelir. Windows 10'da paketlenmiş olarak gelen ve son sürümlerinden itibaren gelen bir Microsoft aracıdır. Klasör içeriğini diğer şeylerle karşılaştırabilen oldukça kullanışlı bir araçtır. Tüm bilmeniz gereken çalıştırmak için doğru komuttur.

Klasör içeriğini karşılaştırın

Klasör içeriğini karşılaştırmak için, karşılaştırmak istediğiniz iki klasörün tam yoluna ihtiyacınız vardır. Almak için yeterince kolay. Her iki klasörü Dosya Gezgini'nde açın ve konum çubuğunun içine tıklayın. Klasör konumlarını kopyalayın ve aşağıdaki komuta yapıştırın. Yol 1 ve Yol2'yi karşılaştırmak istediğiniz iki klasörün yoluyla değiştirin.

Sözdizimi

robocopy Path1 Path2 /L /NJH /NJS /NP /NS

Örnek

robocopy “C:UsersfatiwDesktopTest Folder 1” “C:UsersfatiwDesktopTest Folder 2” /L /NJH /NJS /NP /NS

Sonuçları anlama

Yukarıdaki komut için, Komut İstemi aşağıdaki sonuçları verdi. Bu komutu sisteminizde çalıştırdığınızda, dosya adları farklı olacaktır ancak * EXTRA Dosyası ve Yeni Dosya başlığı, RoboCopy uygulamasının bulduğu dosyalardan önce gelir. Karşılaştığınız iki klasör arasındaki farkı bulmak için sonucu anlamanız gerekir.

*EXTRA File alex-1315367-unsplash.jpg
*EXTRA File beautiful-bloom-blooming-132474.jpg
*EXTRA File irina-iriser-1323394-unsplash.jpg
New File abstract.jpg
New File Clouds_minimalistic_binary_storage_2560x1600.jpg
New File Triangle_1920x1080.jpg

RoboCopy size karşılaştırdığınız iki klasörde bulunan benzersiz dosyaları gösteriyor. Bu, sonuçlarda listelenen tüm dosyaların, karşılaştırdığınız iki klasörden yalnızca birinde bulunduğu anlamına gelir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Komut İstemi'nden dosya ve klasörler nasıl açılır

, Windows

Windows 10'da bir dosyayı nasıl birden fazla klasöre kopyalama

Önce gelen dosyalar * EXTRA Files, komutta girdiğiniz ikinci klasörde bulunan dosyalardır. Önceki örnekten, alex-1315367-unsplash.jpg, beautiful-bloom-blooming-132474.jpg ve irina-iriser-1323394-unsplash.jpg dosyaları Test Folder 2'de bulunur ve Test Folder 1'de mevcut DEĞİLDİR.

Daha sonra, Yeni Dosya'dan önce gelen dosya adlarının, girdiğiniz ilk klasörde bulunan ve ikinci klasörde bulunmadığı açıktır. Yine, ilk örneğe devam ederek, abstract.jpg, Clouds_minimalistic_binary_storage_2560x1600.jpg ve Triangle_1920x1080.jpg, Test Klasörü 1'de mevcut ve Test Klasörü 2'de mevcut DEĞİLDİR.

Komut, iki klasör arasında ortak olan dosyaları listelemez.

Sonuçları bulmakta güçlük çekiyorsanız, komutu yalnızca az sayıda dosya içeren iki boş klasör üzerinde çalıştırın, böylece sonuçları klasörlerdeki gerçek dosyalarla karşılaştırabilir ve anlayabilirsiniz.

Bir dosyayı aynı anda birden fazla klasöre kopyalamanın hızlı bir yolunu mu arıyorsunuz? Bunu yapabilen küçük bir emir var.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sanal masaüstleri fare hareketleriyle nasıl değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.