Windows 10'da Kullanıcı Profili Nasıl Yedeklenir

Bir Windows 10 yüklemesi, birden çok kullanıcı oluşturmanıza olanak tanır. Her kullanıcının dosyaları kaydettiği ayrı bir yuvası vardır. Her kullanıcının, masaüstünün nasıl göründüğü ve uygulamaların nasıl yapılandırıldığıyla ilgili kendi ayarları vardır. Bu yüzden kullanıcı profili, kurmak istediğiniz bir şey değil, kaybetmek istediğiniz bir şey değildir. İsterseniz, kolayca bir kullanıcı profilini veya birkaçını Windows 10'da yedekleyebilirsiniz.

Bir Kullanıcı Profili Yedekleme

Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin. Yedekleme sekmesine gidin ve 'Yedekleme ve Geri Yükleme'ye Git (Windows 7)' seçeneğini seçin.

Windows 10'da bir yedekleme zamanlaması ayarlamadıysanız, aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Yedeklemek istediğiniz kullanıcı profilini seçin. Yapmak istediğiniz tek şey buysa, 'Sistemlerin bir sistem görüntüsünü ekle' seçeneğinin işaretini kaldırın. Bunu yapmazsanız, sürücülerinizin sistem görüntüsünü oluşturacak ve yedekleme daha büyük olacak ve tamamlanması daha fazla zaman alacaktır.

Windows 10'da zaten bir yedekleme programı oluşturduysanız, aşağıdaki gibi farklı bir pencere göreceksiniz. Gördüğünüz buysa, Seçenekler düğmesini tıklayın. Açılan küçük pencerede, 'Yedekleme ayarlarını değiştir' seçeneğini tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Belirli bir Chrome Profili için Kullanıcı Klasörünü Nasıl Bulunur

, Windows

Windows 10'da Bir Kullanıcı İçin Sistem Ortamı Değişkenlerini Düzenleme

Yedeklemeyi nereye kaydedeceğinizi seçtikten sonra, istediğinizi kaydetme seçeneğiniz olacaktır. İstendiğinde, neyi yedeklemek istediğinizi seçmek ve yalnızca kullanıcı profilinizi seçmek için 'Beni seçmeme' seçeneğini belirleyin.

Bundan sonra yedekleme başlayacaktır.

Yedekleme tamamlandığında, kullanıcı profilinizi geri yüklemek için kullanabilirsiniz.

Bir Kullanıcı Profilini Geri Yükle

Bir kullanıcı profilini geri yüklemek için Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin. Yedekleme sekmesini seçin. Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak, Dosya Gezgini'nde konum çubuğuna aşağıdakini yazın.

Control PanelSystem and SecurityBackup and Restore (Windows 7)

Açılan pencerede aşağı kaydırın ve Dosyaları Geri Yükle düğmesini tıklayın. 'Klasörlere göz at' seçeneğini tıklayın ve daha önce oluşturduğunuz yedeklemeden kullanıcı klasörünüzü seçin.

Windows 10 geri kalanını ele alacak ve kullanıcı profilinizi geri yükleyecektir. Ayrıca bir disk görüntüsünden geri yüklüyorsanız, geri yükleme işlemini tamamlamak daha uzun sürer, ancak sonunda, kullanıcı profilinizi yedeklediğinizde olduğu gibi almanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi İçin Depolama Alanı Gereksinimleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.