Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da kullanılamayan tablet modu nasıl düzeltilir | Windows Yardım

Windows 10'da kullanılamayan tablet modu nasıl düzeltilir

Tablet modu, Windows 10'da, adından da anlaşılacağı gibi, tabletlerde ve dokunmatik ekran PC'lerde kullanılmak üzere tasarlanan bir özelliktir. Bununla birlikte, bir Windows 10 tablet veya dokunmatik ekranlı bir PC'niz olmasa bile, tablet modunu açabilirsiniz. Eylem Merkezi'nde bunun için hızlı bir geçiş var ve Ayarlar uygulamasında bunun için özel bir ayar var. Windows 10 PC'nizde tablet modu kullanılamıyorsa, bunun için oldukça hızlı iki düzeltme vardır. İşte yapabilecekleriniz.

Düzeltme tablet modu kullanılamıyor

Geçiş devre dışı bırakıldığında tablet modunu etkinleştirmek için yapabileceğiniz iki şey vardır.

Dış ekranları kaldır

Bir istisna dışında Windows 10 cihazları için Tablet modu kullanılabilir; sisteminize bağlı harici bir ekrana sahip olmamalısınız. Bunun Windows 10 çalıştıran tüm masaüstü sistemlerini dışladığını anlayabilirsiniz. Eğer bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bir dokunmatik ekranı olup olmamasına bakılmaksızın tablet modunu kullanabilirsiniz. Sahip olduğu tüm harici ekranları kaldırın; tablet modu geçişi İşlem merkezinde etkin olacak.

Kayıt düzenleyici

Tablet modunu açmayı reddettiği zaman açmaya zorlamak için kullanabileceğiniz başka bir yöntem vardır. Bu yöntem, Windows kayıt defterini düzenlemeyi gerektirir.

Kayıt defteri düzenleyicisini aramak için Windows Search'ü kullanın veya Win + R klavye kısayoluyla çalıştırma kutusunu açın. Çalıştır kutusuna regedit yazın ve Enter tuşuna dokunun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Action Center için otomatik kapatmayı devre dışı bırakma

, Windows

Eylem Merkezi Not Düğmesini OneNote'ta Bir Bölüme Bağlayın [Windows 10]

Kayıt editörü açıldığında, aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShell

Burada, ImmersiveShell altında TabletMode adında bir değer arayın . Eğer yoksa, kendin yaratabilirsin. ImmersiveShell öğesine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeni> REG_DWORD öğesini seçin. Değeri oluşturduktan sonra, çift tıklayın ve değer verisi kutusuna 1 girin.

Ardından, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesinde, Windows Gezgini'ni arayın. Seçin ve altındaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Masaüstü arka planınız döndüğünde, tablet modu sisteminizde çalışmalıdır. Eylem Merkezi'ndeki geçiş etkin olacaktır.

Tablet modu ayarları

Windows 10'da tablet modunu etkinleştirdikten sonra, bazı ayarlarında ince ayar yapmanız gerekebilir. Ayarlar uygulamasını açın ve Cihazlar ayar grubuna gidin. Tablet Modu sekmesini seçin ve ihtiyacınız olan ayarları değiştirin.

Tablet modu, Başlat menüsünü ve masaüstünü bire bir birleştiren alternatif bir masaüstü sunar. Windows 8'in çıktığı felaket Başlat menüsü gibi bir şey, eğer görürseniz panik yapmayın. Tablet modunu devre dışı bırakmanız yeterli, eski masaüstünü geri alırsınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekranı çevirdi nasıl düzeltildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.