Windows 10'da macOS tarzı etkin köşeler nasıl elde edilir

macOS, başlatma panelini, görev denetimini, Finder'ı vb. açmak için yapılandırabileceğiniz dört etkin köşeye sahiptir. Windows 10'da yalnızca bir etkin köşe vardır; adından da anlaşılacağı gibi Masaüstünü Göster, masaüstünüzü gösterir. Windows 10'da macOS tarzı etkin köşeler elde etmek istiyorsanız, bunu HotCornersApp adlı ücretsiz bir uygulamayla yapabilirsiniz .

Windows 10'daki sıcak köşeler

Uygulamanın adı orijinal olmadığı kadar büyük. İndirin, kurun ve çalıştırın; dört sıcak köşeyi de yapılandırabilirsiniz.

Her sıcak köşenin uygulamanın arayüzünde kendi açılır menüsü vardır. Açılır listeyi açın, beş seçenek göreceksiniz; Ekranı Kilitle, Masaüstünü Göster, Görev Görünümü, Klavye kısayolu ve programı çalıştırın. Bu seçeneklerden birini seçin. Aynı işlemi birden çok etkin köşeye atayabilirsiniz.

Bir uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız, 'Programı Çalıştır' seçeneğini ve açılan yeni pencerede uygulamanın EXE'sini seçin. Bir UWP uygulamasını çalıştırmak istiyorsanız, bir kısayol seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da sanal masaüstleri fare hareketleriyle nasıl değiştirilir

, Windows

Windows 10'da macOS imlecini alma

Etkin köşenin bir klavye kısayolu çalıştırmasını istiyorsanız, menüden 'Klavye Kısayolu' seçeneğini seçin ve açılan pencerede yürütmesini istediğiniz kısayolu girin. Dört sıcak köşenin tamamı için bir işlem yapmanız gerekmez. Bunlardan herhangi birini boş bırakabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Kaydet'i tıklayın ve uygulamayı kapatın. Sistem tepsisinde çalışmaya devam edecektir.

Sıcak köşeleri yürütün

Sıcak bir köşe yapmak için fare imlecini ekranınızın bir köşesine getirmeniz yeterlidir. Sıcak köşe ile ilişkilendirdiğiniz eylem gerçekleştirilir. Uygulamak için tıklamanıza gerek yoktur.

Uygulama oldukça iyi çalışıyor ancak çoklu monitör kurulumunda denedim ve birincil ekranımın ikincil ekranımla buluştuğu sağ üst sıcak köşe için kurduğum sıcak köşe hareketini yapmadım. Sağ alt köşedeki köşe iyi çalıştı fakat çalıştığım hiçbir şey sağ üst köşedeki köşeyi çalıştıramadı.

Etkin bir köşeyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, uygulamayı açın ve devre dışı bırakmak istediğiniz etkin köşe için açılır menüyü açın. 'Seçim Yok' seçeneğini seçin ve sıcak köşeyi kaldırmak için kaydet seçeneğine tıklayın. Uygulama, pek çok işletim sistemi seviyesi özelliğini desteklemiyor, ancak klavye kısayollarını destekliyor; bu nedenle, örneğin Windows Search'ü etkin bir köşeden açmak istiyorsanız, klavye kısayol seçeneğini kullanın ve Win + S tuşlarına basın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Komut İstemi'nden klasör içeriği nasıl karşılaştırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.