Windows 10'da masaüstü arka planı nasıl kilitlenir

Dizüstü bilgisayar veya masaüstü sistem tarafından sağlanan bir şirket kullanıyorsanız, üzerinde bazı değişiklikler yapamazsınız. Normalde, bu değişiklikler ağ etkinliğini ve ana bilgisayar dosyası gibi birkaç kritik dosyaya erişimi kısıtlamak için yapılır, ancak bazıları bir adım öteye gider ve kullanıcıların masaüstünün görünümünü özelleştirmesini önler. Windows 10 Home'unuz varsa ve masaüstü arka planını kilitlemek istiyorsanız, kayıt defterini düzenleyerek bunu yapabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler.

Masaüstü arkaplanını kilitle

Başlamadan önce, duvar kağıdı olarak kullanmak istediğiniz resmi seçin. İstediğiniz yere kaydedebilirsiniz, ancak C sürücüsünün kök dizinine kaydetmek iyi bir fikirdir, çünkü bu konumdan bir resim eklemek veya kaldırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacaktır. Ekranınıza sığması için yeniden boyutlandırmanıza gerek yoktur ancak uygulayın ve masaüstünüzde iyi görünmesini sağlayın.

Kayıt defterini düzenlemek için yönetici haklarına ihtiyacınız var. Windows aramasında 'regedit' yazın ya da Win + R klavye kısayoluyla çalıştırma kutusunu açın ve 'regedit' yazın. Enter'a tıkladığınızda kayıt defteri düzenleyicisini açacaktır.

Kayıt defteri düzenleyicisinde aşağıdaki konuma gidin.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicies

Politikalar anahtarına sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar'a gidin. Anahtar Sistem adını verin. Ardından, Sistem tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> Dize'yi seçin. Dize değerini duvar kağıdı olarak adlandırın . Çift tıklatın ve varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz duvar kağıdının tam yolunu girin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'ta Siyah Masaüstü Arkaplanı Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Geçerli Masaüstü Arka Plan Resmini Bulma

Ardından, Sistem tuşuna tekrar sağ tıklayın ve Yeni> Dize'yi seçin ve WallpaperStyle olarak adlandırın . Duvar kağıdının nasıl uygulanmasını istediğinize bağlı olarak bu dize değerinin değerini ayarlamanız gerekir.

  • Ortalanmış: 0
  • Döşenmiş: 1
  • Gerilmiş: 2
  • Uygun: 3
  • Doldurun: 4

Değerini ayarladıktan sonra, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmak için, Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesine gidin. Windows Gezgini'ni arayın, seçin ve sağ alt kısımdaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Dosya Gezgini yeniden başlatıldığında, masaüstü arka planınız varsayılan olarak seçtiğinize ayarlanır. Daha da önemlisi, Ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme ayarları grubundaki Arka Plan sekmesini ziyaret ettiğinizde, 'Bazı ayarlar kurumunuz tarafından gizlendi veya yönetiliyor' mesajını göreceksiniz. Kontrollerin tümü griye bürünecek ve yönetici hesabını bile kimse değiştiremez.

Arka planı farklı bir resimle değiştirmek, ancak yine de kısıtlamayı orada tutmak için, kayıt defterinde belirttiğiniz resmi farklı bir resimle değiştirebilir, ancak aynı adı verebilirsiniz. Alternatif olarak, görüntüye farklı bir ad verebilir ve kayıt defterinde değiştirebilirsiniz.

Bu kısıtlamadan kurtulmak için, oluşturduğunuz Sistem anahtarını silin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sürükleme seçimi rengini değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.