Windows 10'da masaüstü uygulamaları için döşeme rengi nasıl değiştirilir?

UWP uygulamaları masaüstü uygulamalarını değiştiremedi. Piyasaya sunulduğundan bu yana yıllar geçti ve en popüler Windows 10 uygulamalarından bazıları hala masaüstü versiyonları. Bunun temel nedeni çoğu uygulamanın UWP platformuyla sınırlı olmasıdır. UWP platformuna taşınmayı reddettiği için, bazı garip kısıtlamaları var. Bir UWP uygulaması için döşemeyi değiştirmenize izin veren uygulamalar vardır, ancak masaüstü uygulamaları için döşemenin rengini değiştirmek istiyorsanız, bunu elle yapmanız gerekir. İşte nasıl.

Masaüstü uygulamaları için renk döşemesi

Başlat Menüsündeki uygulamaların listesini açın ve döşeme rengini değiştirmek istediğiniz masaüstü uygulamasını arayın. Sağ tıklatın ve içerik menüsünden Diğer> Dosya Konumunu Aç'ı seçin.

Bu, Dosya Gezgini'ni açacak ve açıldığı klasördeki uygulamaya bir kısayol olacaktır. Bu kısayolu sağ tıklayın ve tekrar içerik menüsünden Dosya Konumunu Aç öğesini seçin.

Ardından, yeni bir Not Defteri dosyasını açın ve aşağıdakine yapıştırın. Döşeme rengini ayarlamak için bu düzenlemeyi yapmanız gerekir.

<Application xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance”>
<VisualElements BackgroundColor=”#ffffff”
ShowNameOnSquare150x150Logo=”on”
ForegroundText=”light”/>
</Application>

#Ffffff'i kullanmak istediğiniz rengin HEX değerine değiştirin. Bu dosyayı aşağıdaki adla kaydedin;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsündeki Eksik Döşeme Simgeleri Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsündeki Tüm Uygulamalara Nasıl Bir Uygulama Eklenir

AppExeName.VisualElementsManifest.xml

Örnek

steam.VisualElementsManifest.xml

Not Defteri'nin dosyayı bir TXT dosyası olarak değil, bir XML dosyası olarak kaydettiğinden emin olun. Daha önce Dosya Gezgini'nde açtığınız konuma kaydedin. Alternatif olarak masaüstünüze kaydedebilir ve klasöre kopyalayabilirsiniz.

Sonra, Başlat Menüsüne dönün ve uygulamaların listesine gidin. Yine aynı uygulamayı arayın, sağ tıklayın ve Diğer> Dosya konumunu aç'ı seçin. Açılan konumda, uygulamanın kısayolunu herhangi bir şeyin kısayolunu yeniden adlandırın. Neyi adlandırdığın önemli değil, çünkü ismini daha öncekilerle değiştirmek zorundasın. Yeniden adlandır, Windows 10'u döşeme simgesini yenilemeye zorlar.

Dosyayı yeniden adlandırıp orijinal adıyla yeniden adlandırdıktan sonra, Başlat Menüsü'nü açın; kutucukta belirlediğiniz yeni rengi gösterecektir. Bu renk, Windows 10'da vurgu rengini değiştirdiğinizde değişmeyecektir. Oluşturduğunuz XML dosyasını düzenleyerek başka herhangi bir şeyle değiştirebilir ve döşemeyi varsayılan vurgu rengini göstermeye başlaması için XML dosyasını silebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da TrustedInstaller'a sahiplik nasıl verilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.