Windows 10'da Masaüstüne Önyükleme Yapmadan Komut İstemi Nasıl Erişilir

Windows ile bir şeyler ters gittiğinde ve temel bir dosyanın bozulduğu rutin sorunlardan bahsetmiyoruz, ancak genellikle onu masaüstünden tamir edemezsiniz. Düzeltme genellikle Komut İstemi'nden dosyaları düzelterek veya neyin yanlış olduğunu bulmak için birkaç denetim yürüterek yatmaktadır. Her durumda, oraya varırsanız masaüstüne gitmeden önce Komut İstemi'ne erişmeniz gerekir.

Erişim Komut İstemi

Komut İstemi'ne erişmeniz gereken iki durum vardır; Windows 10 yüklü olduğunda ve işletim sistemi yüklü olmadığında. Bu iki süreç biraz farklı.

Windows 10 Yüklü

Windows 10 kuruluysa, Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri'nden Komut İstemi'ne erişebilirsiniz. Alabileceğiniz üç yol var.

Masaüstüne gidebilir ve Ayarlar uygulamasını açabilirseniz, Güncelleme ve Güvenlik ayarları grubuna gidin ve Kurtarma sekmesine gidin ve Gelişmiş Başlangıç ​​altında Şimdi yeniden başlat'ı tıklayın. Sorun Giderme> Gelişmiş seçenekler gidin ve Komut İstemi seçeneğini tıklatın.

Diğer seçenek doğrudan Gelişmiş Başlangıç ​​seçenekleri ekranına önyükleme yapmaktır. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı açtığınız ikinci F11'e dokunun ve sizi Komut İstemi'ni seçebileceğiniz Gelişmiş Başlangıç ​​ekranına götürecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'da Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Komut İstemi ve PowerShell Nasıl Pin Yapılır

, Windows

Windows 10'da Komut İstemi Komutu Tamamlandığında Ne Zaman Uyarılır

Son alternatif, Windows 10'u masaüstünden yeniden başlattığınızda Shift tuşunu basılı tutmaktır. Tekrar, sizi Komut İstemi'ni tıkladığınız Gelişmiş Başlangıç ​​ekranına götürür.

İşletim Sistemi Yok

Yüklü bir işletim sisteminiz yoksa, Windows 10 ile bir USB çubuğa ihtiyacınız vardır. Bir tane almak zor değil ama bunu yapmak için çalışan bir bilgisayara erişmeniz gerekecek.

PC'nize bağlayın ve açın. PC'nin USB sürücüden önyüklendiğinden emin olun. Önyükleme sırasını BIOS'dan kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz. Windows 10 için Yükleme ekranına önyükleme yaptığınızda, bir Onarım seçeneği göreceksiniz. Tıkla.

Onar seçeneği, aldığınız aynı Gelişmiş Başlangıç ​​seçenekleri ekranına götürür ve Komut İstemi seçeneği olması gereken yerde olur.

Komut İstemi'nden, hizmetinizde sunmanız gereken genel yardımcı programlara sahip olacaksınız. Örneğin, disklerinizi biçimlendirmek ve bölümlemek için Diskpart uygulamasını kullanabilirsiniz. Sabit diskten dosyaları kurtarmaya çalışıyorsanız, bunu yapmak için Komut İstemi'ni kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows PC Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir Ve İzler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.