Windows 10'da Masaüstünüze Dosyaları Kaydetmekten Uygulamaları Önlemek

Bilgisayarlarımıza dağınıklığı eklediğimiz en kötü yollardan biri, her şeyi masaüstüne kaydederek. Erişimi kolay bir yer ve dosyalar her zaman geçici olduğu varsayımıyla kaydedilir. Dosyayla işiniz bittiğinde, uygun şekilde etiketlenmiş bir klasöre taşıyacaksınız. Bu asla olmaz. Dosyalar masaüstünü karıştırır. İsterseniz, dosyaları uygun bir konuma kaydetmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulamaların dosyaları masaüstüne kaydetmesini durdurabilirsiniz. İşte nasıl.

Masaüstü Kaydetme Konumunu Devre Dışı Bırak

Uygulamaların dosyaları masaüstüne kaydetmesini önlemek için, Kontrollü Erişim adlı bir Windows 10 özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik Nisan 2018'de 1803 yapısında eklendi. Kullanmaya çalışmadan önce bu sürümü çalıştırdığınızdan emin olun.

Dosyaları masaüstünüze kaydetmeye eğilimli olduğunuzu ve dosyaları indirmek için Chrome'u kullandığınızı veya tüm Photoshop projelerinizi masaüstünüze kaydetmeyi sevdiğini varsayalım. Her bir uygulamanın, dosyaları o kadar da dağınık olmadığı şekilde kaydedemesini istiyorsunuz.

Sistem tepsisinde simgesini çift tıklatarak Windows Defender Güvenlik Merkezi'ni açın. Virüs ve Tehdit Koruması> Ransomeware Korumasına gidin. Kontrollü Klasör Erişimini Açın.

Masaüstünüz, uygulamaların dosyaları kaydetmesine izin verilmeyen klasörlerin listesine otomatik olarak dahil edilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da desktop.ini Dosyalarını Gizleme

, Windows

Windows 10'da Başlangıç ​​Uygulamalarını Devre Dışı Bırakan Kullanıcıların Nasıl Önleneceği

Bunun bir kısıtlaması var; Dosyayı seçtiğiniz bir konuma kaydedememeniz istenmeden önce uygulamada kaydetme iletişim kutusundan geçmek zorunda kalacaksınız. Bundan önce seni durduran hiçbir şey yok, bu yüzden ablukanın ortaya çıkmasından önce geçmeniz gereken birkaç ekstra adım.

İsterseniz, başka klasörler ekleyebilir ve uygulamaların dosyaları kaydetmesini engelleyebilirsiniz. İstisnalar da ekleyebilirsiniz, yani, dosyaları masaüstüne kaydetmek için birkaç tane uygulama uygulamasına izin verin (kesinlikle yapmanız gerekiyorsa) ve diğerlerinin bunu yapmasını engelleyin.

Kontrollü Klasör Erişimi Açık / Kapalı'yı seçtiğiniz aynı ekrana uygulama istisnaları ekleme seçeneği vardır. Bu özelliği etkinleştirirseniz, bunu etkinleştirmiş olduğunuzu unutmadığınızdan emin olmalısınız. Bir dosya kaydedilemediğinde aldığınız hata mesajı, Kontrollü Klasör Erişimi'nin dosyaların kaydedilmesini engellediğini size söylemez. Sadece bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Bu özelliği etkinleştirmek / devre dışı bırakmak, klasör eklemek ve uygulama istisnaları eklemek için yönetici haklarına ihtiyacınız var.

Bir önceki yazımız olan IPv4 ve IPv6 Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.