Windows 10'da Mono ses nasıl etkinleştirilir

Bilgisayardan veya telefondan ses mono veya stereo olabilir. Stereo ses, sesin birden fazla kanaldan geldiği ve genellikle iki hoparlörle çoğaltıldığı üstün dinleme deneyimidir. Diğer taraftan Mono'nun yalnızca bir kanalı vardır veya tüm kanalları tek bir kanalda birleştirir. Müzik dinlerken ve çalışırken bir kulağı ücretsiz tutmanız gerekiyorsa, mono sesi etkinleştirmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde, yalnızca kulaklıklarınızdaki bir kulak tomurcuğunu dinliyorsanız iyi bir ses elde edeceksiniz.

Mono sesini etkinleştir

Windows 10'da mono sesin etkinleştirilmesi gerçekten çok kolay. Tek zor kısmı, ayarın nerede olduğunu bulmaktır.

Ayarlar uygulamasını açın ve Erişim Kolaylığı grubuna gidin. Ses sekmesini bulun ve seçin. 'Mono ses aç' denen bir anahtar var. Açın ve mono ses etkinleştirilecektir.

Mono ses, sisteminize bağladığınız tüm ses cihazlarına uygulanacaktır. Bu, dizüstü bilgisayarınızda yerleşik hoparlörler, Bluetooth kulaklık ve hoparlörler ve kablolu kulaklıkları içerir. Kulaklık kullanırken fark daha açık olacaktır.

Bu özellik hakkında en iyi şey, sisteminize bağladığınız tüm ses aygıtları için çalışabilmesidir, böylece her biri için ayrı ayrı etkinleştirmeniz gerekmez. Bununla ilgili kötü bir şey, tüm ses cihazlarınız için etkin olması ve sadece sizin kulaklıklarınız gibi belirli bir cihaz için ihtiyacınız olabilir, bu durumda, anahtarı sık sık etkinleştirme / devre dışı bırakacaksınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Kulaklıklar ve Ev Sineması için Windows 10 Mekansal Sesi Nasıl Etkinleştirilir

, Windows

Windows 10'da Bir Uygulamaya Bir Ses Aygıtı Atama

Monitörü tek bir kulak tomurcuğundan dinlemek için neden etkinleştirmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, kulaklığınızdan sesin nasıl geldiğini öğrenmek zorundasınız. Eğer stereo müzik dinlerseniz ve bir kulak tomurcuğu çıkarırsanız, bir dosyadaki tüm sesleri alamayabilirsiniz. Bazıları çok sessiz olabilir veya tamamen sessiz olabilir. Bu, diyaloğun ve filmin ses efektlerinin farklı kanallarda bulunduğu filmlerde en dikkate değerdir. Mono ses etkinleştirildiğinde, bu sorun gider.

Kolaylık erişiminden mono özelliğini etkinleştirirseniz ve çalışmazsa, sisteminize herhangi bir ses uygulaması yükleyip yüklemediğinizi kontrol edin. Çoğu zaman, dizüstü bilgisayar üreticileri cihazınızdaki hoparlörlere ses araçları yükler ve uygulama sistem ayarlarını geçersiz kılabilir. Bu durumda uygulamayı kaldırmak zorunda kalabilirsiniz. Uygulamayı kaldırmak istemiyorsanız, mono sesi etkinleştirebilecek bir ayar olup olmadığını kontrol edin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki animasyonlar nasıl kapatılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.