Windows 10'da Movies & TV uygulaması uzantıları nasıl kaldırılır

Windows 10'daki Movies & TV uygulamasının Windows Media Player ile değiştirilmesi gerekiyor. WMP hala Windows 10'da bulunmaktadır ve bazı eksiklikleri olsa da, çoğu alanda Movies & TV uygulamasından daha iyidir. Movies & TV uygulamasıyla ilgili en güzel şey, MKV dosyalarını desteklemesi, bazı benzersiz özelliklere sahip olması ve Microsoft aktif olarak bunun için yeni kodekler eklemeye çalışıyor olmasıdır. Bu kodekler uzantı olarak eklenir. Bunları Microsoft Mağazasından yükleyebilirsiniz ve bunlar Movies & TV uygulamasıyla çalışacaktır. Bir uzantıya ihtiyacınız olmadığına veya bir uzantının sisteminizi dengesiz hale getirdiğine karar verirseniz, kaldırabilirsiniz.

Asıl soru, Movies & TV uygulaması uzantılarının nasıl kaldırılacağı, çünkü Movies & TV uygulaması, uzantıları etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza izin veren bir arayüze sahip değil.

Filmler ve TV uygulaması uzantıları

Filmler ve TV uygulaması için yüklediğiniz herhangi bir uzantı, Ayarlar uygulamasındaki yüklü uygulamalar listesinde görünür. Göründüğü tek yer orası, yani onu kaldırmak için gitmen gereken yer. Bir uygulama olarak yüklenmesine rağmen, uzantı Başlat Menüsü'nde veya Kontrol Panelinde görünmez.

Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar grubuna gidin. Sisteminizde kurulu tüm uygulamaların, masaüstünüzün ve UWP'nin bir listesini bulabilirsiniz. Bu listeye bakın ve kurmak istediğiniz uzantıyı bulun. Uzantıların hepsinde aynı simge bulunur, böylece uzantının adını hatırlamıyorsanız, üzerinde bir oynatma düğmesi bulunan bulmaca simgesini arayabilirsiniz.

Tıkla ve 'Kaldır' düğmesini tıkla. Başka bir kaldırma düğmesiyle bir menü açılacaktır. Bunu tıkladığınızda, uzantı kaldırılır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Kaldırılma Listesindeki Uygulamaları Gizleme

, Windows

Windows 10'da Bir UWP Uygulaması Nasıl Kaldırılır

Bir süre önce, uygulamaları Microsoft Mağazasından kaldırabilirdiniz ancak bu özellik kaldırılmış gibi görünüyor. Pek çok kişi uygulamaları kaldırmak için Mağaza uygulamasını kullanmamış olabilir, ancak bir çırpıda, bunu yapmanın başka bir yolunu bulamadığınızda uygulamaları kaldırmak için oldukça iyi bir yöntemdi.

Kenar uzantıları tarayıcıya kurulur ve oradan yönetilebilir. Kullanıcılar bir uzantıyı kaldırmak zorunda kalmadan devre dışı bırakabilir. Microsoft, bunun bir uygulamanın uzantılarını yönetmenin bir yolu olduğunu biliyor, ancak garip olan Filmler ve TV uygulaması için aynı desteği eklemiyor. Microsoft'un bu konuda daha iyi bir gelişme göstereceği umudunun hiçbir anlamı yoktur, bu yüzden bu uzantıları Filmler ve TV uygulamasından kaldırırsınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da FFMPEG ile bir videoya bölümler nasıl eklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.