Windows 10'da Nvidia sürücü sürümü Device Manager'den nasıl bulunur

Windows 10'daki Aygıt Yöneticisi, sisteminizde yüklü donanım ve sürücülere kapsamlı bir bakış sağlar. Çoğu durumda, uygulama kolaylıkla sürücüleri yükleyebilir ve güncelleyebilir. Windows 10 makinenizin sürücülerini işlemek için hiçbir zaman başka uygulamalar yüklemeniz gerekmez. Sisteminizde bir donanım bileşeni için sürücü sürümünü kontrol etmeniz gerekirse, Aygıt Yöneticisi size garanti vermiştir. Ne yazık ki, Aygıt Yöneticisi'nin raporladığı sürücüde ve herhangi bir donanım bileşeni için resmi sürücüde genellikle bir sürüm farkı olduğunu fark edeceksiniz. Nvidia'nın GPU'ları bundan muaf değil. İşte Nvidia sürücü sürümünü Device Manager'dan nasıl bulacağınız.

Nvidia sürücü sürümü vs Device Manager sürümü

Nvidia, sisteminizdeki sürücüleri yönetebilen resmi bir uygulamaya sahip ancak herkes bunları yüklemiyor. Nvidia Kontrol Merkezi uygulaması olsa farklı bir hikaye. Nvidia GPU'lu herkesin elinde bulunuyor ve sisteminizde kurulu olan GPU sürücü sürümüne bakmanıza izin veriyor.

Nvidia Control Center uygulamasında Sistem Bilgisini tıklarsanız, Sürücü Adaptörünü Ekran Adaptörlerini genişlettiğinizde, GPU'nuzu çift tıklayıp Sürücü sekmesine giderken rapor edilen ile eşleşmiyor görürsünüz. Açılan pencerede.

Yine de biraz daha yakından bakarsanız, Aygıt Yöneticisi'nin rapor ettiği v 10. numaradan sonra aslında Nvidia'nın Kontrol Merkezi uygulamasının bildirdiği sürücü sürümüyle aynı.

Bunun nedeni, Windows 10'da sürücü güncellemelerini iki yoldan biriyle alabileceğinizdir. Doğrudan bir donanım aygıtı üreticisinden grafik sürücüsü güncellemesi alabilirsiniz, örneğin, eğer varsa, Nvidia’dan GPU sürücüleri alabilirsiniz. Nvidia çipini veya Nvidia deneyimi uygulaması yüklü değilse, çoğu kullanıcının onları nasıl edindiğini gösteren Windows 10 güncelleştirmeleri aracılığıyla bunları alabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Sürücüyü Geri Alma

, Windows

Nvidia Sürücü Güncelleme Sorunları Nasıl Düzeltilir

Sürücüleri aldığınız farklı kanallar, sürümlerin farklı olmasının nedenidir. Windows 10 genellikle dahili bir sürüm alır ve numarası belirli parametrelerde değiştirilmeli, böylece her şeyde doğru çalışmalıdır.

Sürücüleri Nvidia'nın uygulamasıyla kurarsanız bile sürüm numarasının farklı olacağı büyük olasılıkla muhtemel. Ayrıca Windows güncelleştirmeleri aracılığıyla teslim edilmemiş daha yeni bir sürücü sürümünün sorunlara neden olmasının nedeni de budur. Bu sürüm numaralandırma kuralları genellikle Nvidia'nın GPU'ları için geçerlidir ancak diğer donanımlar için geçerli olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da OBS'ye bir kaplama ekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.