Windows 10'da OBS'ye bir kaplama ekleme

OBS, ücretsiz olduğu için değil, yayıncının bir profesyonel gibi yayınlamak için ihtiyaç duyabileceği her bir araca sahip olduğu için akış için harika bir araçtır. Uygulamanın kullanımı, ekranınızdaki ve web kameranızdaki neredeyse tüm etkinlikleri kaydedebildiğinden, yalnızca akışlarla sınırlandırılmaz. Profesyonel yayınları veya televizyonda yayınlanmış olayları izlerseniz, ekranların üzerine bindirmenin göründüğünü görmelisiniz. Bu bindirmeler, örneğin ekranınızdaki kişinin adı gibi bilgileri sağlayan grafiklerdir. Benzer bir bindirmeyi OBS'ye kolayca ekleyebilirsiniz.

Yer paylaşımı oluştur

OBS’deki kaplamalar için format sınırlaması yoktur. Hem JPEG hem de PNG kullanabilirsiniz, ancak PNG görüntüsü kullanmanızı önemle tavsiye ederiz, çünkü çerçeveler oluşturabilir ve gerektiğinde şeffaflığı koruyabilirsiniz.

Bu ders için aşağıdaki kaplamayı kullanıyoruz. Team Fortress 2'den karakterli bir çerçeve. İç kısmı beyaz görünüyor ancak aslında saydam ve bindirme uygulandığında bunun faydasını göreceksiniz.

OBS’de yer paylaşımı

OBS'deki kaplamayı bir ekran kaydına uyguluyoruz, ancak istediğiniz video kaynağına uygulayabilirsiniz. İşlem aynı olacak.

OBS'yi açın ve Kaynaklar'ın altında video kaynağını ekleyin. Video kaynağını sağ tıklayın ve içerik menüsünden Ekle> Görüntü öğesini seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

YouTube Videolarında Önerilen Video Yerleşimi Nasıl Gizlenir

, Windows

Windows 10'da Bir Oyun Nasıl Canlı Yayılır

Ekleme ekranında Tamam'ı tıklayın ve 'Görüntü' penceresinin Özellikleri penceresinde, 'Görüntü Dosyası' alanının yanındaki 'Göz at' düğmesini tıklayın. Kullanmak istediğiniz görüntüyü seçin.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, çerçevedeki beyaz alanın aslında boş alan olarak göründüğünü görebilirsiniz, çünkü OBS görüntünün saydamlığını koruyabilir. Tamam'ı tıkladığınızda kayda başlayabilirsiniz.

Ekranınızı kaydederken, kaplama, ekran yakalama veya cihaz yakalama olsun, tüm kaynağa eklenir.

İsterseniz, tek bir ekran kaynağı için çoklu kaplamalar da kullanabilirsiniz. OBS, birden fazla resim ekleyebileceğiniz, nasıl geçeceklerini ayarlayabileceğiniz ve hatta geçiş efektleri ekleyebileceğiniz bir resim slayt gösterisi oluşturmanıza olanak sağlar.

Bir kaplama gösterimi slayt gösterisi eklemek için, uygulamak istediğiniz kaynağı sağ tıklamanız gerekir. Bağlam menüsünden, Ekle> Görüntü Slayt Gösterisi'ni seçin. Tamam'ı tıklatın ve sonraki ekranda, kaplama görüntülerini eklemek için aşağıya doğru kaydırın ve Görüntü Dosyaları kutusunun yanındaki artı düğmesini tıklatın. Geçiş efektleri ve süreleri ile oynayın ve kurduğunuz şeyden memnun olduğunuzda Tamam'ı tıklayın. İsterseniz her zaman geri gelip daha sonra düzenleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da görüntü kaydedilirken OBS'deki siyah ekran nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.