Windows 10'da "Önceki Sürüme Geri Dön" Zaman Sınırını Değiştirme

Windows 10 için bir sonraki önemli özellik güncellemesinin Ekim ayının ilk haftasına ulaşması bekleniyor. Çoğu kullanıcı, yeni sürüme geçmeden önce birkaç ay beklemeyi tercih eder. Bu, yeni güncellemenin neye uğradığını ve sorunların giderilinceye kadar üzerinde durup beklemeyeceğini görmelerini sağlar. Sorunlu bir güncelleştirmeyle başa çıkmanın başka bir yolu, yeni güncelleştirme sorunlara neden oluyorsa, Windows 10'un önceki sürümüne geri dönmektir. Windows 10, varsayılan olarak, güncellemeden sonraki 30 gün içinde önceki sürüme geri dönmenizi sağlar. “Önceki sürüme geri git” zaman sınırını genişletmeniz gerekiyorsa, bunu yapmanın iki yolu vardır.

Harici Yedekleme Windows.old

Windows 10'u güncelleştirdiğinizde, Windows sürücünüzün kök dizininde (genellikle C sürücüsü) Windows.old adlı bir klasör oluşturulur. Windows 10, sisteminiz için geri yükleme görüntüsünü saklar. 30 günlük süre limiti dolduğunda, bu klasörün içeriği otomatik olarak silinir. 30 günden sonra geri yüklemek isterseniz, bunu harici bir sürücüye kopyalayın.

Eski sürümü geri yüklemeniz gerektiğinde, bu klasörü Windows sürücünüze geri kopyalayın. Geri yükleme seçeneği, Güncelleme ve Güvenlik ayarları grubunun altındaki Ayarlar uygulamasındadır. Yedekleme sekmesine gidin ve göreceksiniz.

Geri Yükleme Zaman Sınırını Değiştir

İsterseniz, geri yükleme işlevindeki zaman sınırını değiştirebilirsiniz. 30 güne ayarlıdır, ancak tek bir komut satırı komutu, yeni sürüme yapışmayı veya eski sürüme geri yüklemeyi düşünmeniz için iki kat fazla zaman vererek 60 güne değiştirebilir. Bunu yalnızca Windows 10'un daha yeni sürümüne güncelledikten sonra yapabilirsiniz.

Komut İstemi'ni yönetimsel haklarla açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın ve günleri, geri yükleme dosyalarını saklamak istediğiniz gün sayısıyla değiştirin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Windows Güncellemeleri İçin Bant Genişliğini Sınırlama

, Windows

Sisteminize İndirilen Bir Windows 10 Güncellemesi Nasıl Silinir?

DISM /Online /Set-OSUninstallWindow /Value:days

Bu komutu çalıştırdığınızda, Windows.old klasörünün yaşam çizgisi, belirlediğiniz sayıya uzatılacak veya azaltılacaktır. Klasörün ne kadar süre saklanacağını kontrol etmeniz gerekirse, bu komutu çalıştırın.

DISM /Online /Get-OSUninstallWindow

Yine, bu komutu sadece C sürücünüzde sunmak için geri yükleyebileceğiniz bir klasörünüz varsa çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, Windows 10 güncellemelerinde kötü şansınız varsa ve yerleşik geri yükleme özelliğinize inancınızı bırakmak istemiyorsanız, bir sistem geri yükleme noktası oluşturabileceğinizi ve sisteme geri yüklemek için kullanabileceğinizi de belirtmeliyiz. önceki, kararlı nokta.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Özel Bir Güç Planı Nasıl Oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.