Windows 10'da otomatik düzeltme ve sözlük nasıl düzenlenir

Windows 10 sistem genelinde otomatik düzeltme ve yazım denetimi ile birlikte gelir. Varsayılan olarak etkin olmadığı ve çok az sayıda uygulamada çalıştığı için yapıldığını bilemezsiniz. OneNote, Edge ve Internet Explorer'da çalışır. Bu uygulamaları kullanıyorsanız ve otomatik düzeltme ve / veya yazım denetimini yapan birkaç başka kullanıcı bulmuşsanız, zaman zaman otomatik düzeltmeyi ve sözlüğü düzenlemeniz gerekebilir. İşte nasıl.

Otomatik düzeltmeyi ve sözlüğü düzenle

Windows 10'un tüm otomatik düzeltme girişlerini kaydettiği dosyalar ve sözlüğü buradadır;

%AppData%MicrosoftSpelling

Eklediğiniz veya sisteminize eklediğiniz her dil için ayrı bir klasör olacaktır. Otomatik düzeltme ve her dilin sözlüğü ayrı olarak korunur.

Her dil klasörünün içinde üç dosya bulacaksınız;

  • default.acl
  • default.dic
  • default.exc

Üç dosyanın tümü Not Defteri'nde veya Notepad ++ gibi başka bir metin düzenleyicide düzenlenebilir. Ancak bu dosyaları düzenlemeden önce, ne için olduklarını bilmeniz gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 UWP Uygulamalarında Otomatik Düzeltme Nasıl Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Windows 10'da Birden Çok Metin Dosyasında Bir Word Nasıl Değiştirilir

Default.acl dosyası otomatik olarak düzeltilmiş kelimeler içerir. Default.dic dosyası sözlük dosyasıdır. Default.exc dosyası, otomatik düzeltmenin dışında bırakılan kelimelerin bir listesini içerir.

Artık hangi dosyanın ne yapması gerektiğini bildiğinize göre, onları düzenlemeye başlayabilirsiniz. Sözlüğünüze yanlış bir istisna eklemediyseniz, default.dic dosyasını yalnız bırakmalısınız. Eğer varsa, dosyayı açmanız yeterlidir, yanlış girişi kaldırın ve kaydedin.

Otomatik düzeltme sözcüğü tanımlamak istiyorsanız, default.acl dosyasını not defterinde açın. Sözcüğü ve düzeltmesini aşağıdaki biçimde girin;

Sözdizimi

incorrect word | correct word

Örnek

teh | the

Sözlüğünüze eklediğiniz varsayılan kelimelere bakmak ve bu dosyaları açmak istemiyorsanız, bunun yerine Ayarlar uygulamasından geçebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik ayar grubuna gidin. Mürekkep Oluşturma ve kişiselleştirme'yi seçin ve Kullanıcı Sözlüğünü Göster'i tıklayın. Takip eden ekranda, sözlüğünüze eklediğiniz kelimelerin bir listesini ve özel düzenlemelerinizi kaldıracak bir Sözlüğü Sil düğmesini göreceksiniz.

Yalnızca seçilen girişleri kaldırmak istiyorsanız, daha önce bahsettiğimiz dosyaları düzenlemeniz gerekecektir. Ancak bu, oldukça basit bir işlemdir, eğer dosyalar üzerinde çok fazla düzenleme yapıyorsanız, değişiklik yapmadan önce onları yedeklemek ve bu dosyaların Windows'a eklediğiniz her dil için ayrı olduğunu unutmayın 10.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekranınız için özel bir ızgara nasıl oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.