Windows 10'da otomatik oturum açma nasıl etkinleştirilir

Windows 10, kullanıcıları hesapları için bir parola ve bir PIN kurmaya teşvik eder. Windows 10'u ilk yüklediğinizde bir PIN ayarlamayı atlamayı seçerseniz, daha sonra yapmanız için sizi perişan etmeye devam edecektir. Parolalar ve PIN'ler, özellikle işte gözetimsiz bırakmanız gerekirse, sisteminizi güvende tutmak içindir. Sisteminizin güvenli olacağının farkındaysanız veya tüm yolcu / PIN girişini atlamak için başka nedenleriniz varsa, Windows 10'da otomatik oturum açmayı etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10 için otomatik oturum açma, Windows kayıt defterinden etkinleştirilebilir, ancak etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için çok daha kolay bir yol, Autologon uygulamasını Microsoft'tan kullanmaktır.

Windows 10'da otomatik oturum açma

Autologon'u indirin ve çalıştırın. Hiçbir şeyin yüklenmesi gerekmese de, bu uygulamayı çalıştırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Uygulamayı çalıştırdığınızda, mevcut kullanıcı için kullanıcı adı, etki alanı adı ve şifreyi girebileceğiniz boş bir alan gösterilir. Aynı sisteme birden çok kullanıcı eklenmişse, Kullanıcı Adı alanından farklı bir tane seçebilirsiniz.

Otomatik oturum açmayı etkinleştirmek için, seçilen kullanıcının şifresini girmeniz ve Etkinleştir'i tıklamanız yeterlidir.

Şimdi, ne zaman sisteminize önyükleme yaparsanız, otomatik olarak bu kullanıcıya giriş yapacaktır. Açılırken otomatik oturum açmayı devre dışı bırakmak istiyorsanız, kullanıcıyı otomatik olarak oturum açmadan önce Shift tuşunu basılı tutun ve bu kullanıcı için devre dışı bırakılır. Windows 10 için otomatik oturum açmayı kalıcı olarak devre dışı bırakmak için bu uygulamayı yeniden çalıştırın ve Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki Microsoft Mağazasında Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Windows 10'da Parola Süre Sonu Nasıl Etkinleştirilir

Daha önce de belirtildiği gibi, bu uygulamanın ne yaptığı, Windows kayıt defterini düzenleyerek de gerçekleştirilebilir, ancak kayıt defteri yaklaşımında bir sorun vardır. Windows güncelleştirmeleri ile otomatik oturum açma kopma eğilimindedir. Önceden otomatik oturum açmayı etkinleştirmenize izin veren bir kayıt defteri düzenlemesi sıfırlanabilir veya tamamen çalışmayı durdurabilir. Bir düzeltme için kayıt defterini kazıyacak tür değilseniz, bu uygulama otomatik oturum açmayı etkinleştirmek için çok daha kolay bir yoldur.

Elbette bu uygulamayı nasıl kullandığınız konusunda sizi uyarmalıyız. Otomatik oturum açma, doğrudan masaüstünüze önyükleme yapmak için harika ve hızlı bir yoldur, ancak sisteminize fiziksel erişimi olan herkese de masaüstünüze erişim sağlar. Bunu yalnızca diğer kişilerin erişemediği bilgisayarlarda kullandığınızdan veya otomatik oturum açmayı etkinleştirdiğiniz sistemdeki önemli dosyaları ve hassas verileri tutmadığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da otomatik düzeltme ve sözlük nasıl düzenlenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.