Windows 10'da Oyun için Odak Yardımı Nasıl Etkinleştirilir

Focus Assist, Rahatsız Etmeyin Windows 10'dur. Mobil işletim sistemlerinde ve bazı masaüstü işletim sistemlerinde bulabileceğiniz aynı adın özelliği gibi, Focus Assist'i belirli bir zamanda otomatik olarak açılacak şekilde zamanlayabilirsiniz. Örneğin, her gün 10'dan 11'e kadar bir toplantıda olacağını biliyorsanız, bildirimleri engellemek için bu süre için Odak Yardımı'nı etkinleştirebilirsiniz. Bu planlanan etkinlikler için çalışır, ancak rastgele bir oyunu oynama gibi beklenmedik olaylar için Focus Assist programlayamazsınız. Bunun yerine, oyun için Focus Assist'i etkinleştirmek için yerleşik kurallardan birini kullanabilirsiniz.

Bu sadece DirectX kullanan oyunlar için çalışır.

Oyun için Odak Yardımı

Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem grubu ayarlarına gidin. Burada, Odak Yardımı sekmesine gidin ve Otomatik Kurallar bölümüne ilerleyin. Bu bölüm, kendisine verilen adla sınırlıdır, ancak açabileceğiniz bir 'Oyun oynarken' anahtarı vardır. Etkinleştirildiğinde, oyun DirectX kullanıyorsa, oyun oynadığınızda tüm bildirimleri engeller.

Focus Assist'in iki farklı modu vardır; Sadece Öncelik ve Alarmlar. Oyun oynarken etkin olmak için ikisinden birini seçebilirsiniz.

DirectX kullanan bir oyun oynarken bu bildirimleri devre dışı bırakacağından, mükemmel bir çözüm olmadığını söylemeye gerek yok. Bu, Focus Assist'i etkinleştirmek için bir uygulamayı, zamanlanmış bir görevi, bir komut dosyasını veya klavye kısayollarını kullanamazsınız, böylece başka yollarla otomatikleştiremezsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sessiz Saatler Nasıl Özelleştirilir, Şimdi Windows 10'da Odak Yardımı

, Windows

Chrome için Windows 10 Yerel Bildirimleri Nasıl Etkinleştirilir

Focus Assist için otomatik kurallar, bir sonraki Windows 10 özellik güncellemesiyle daha akıllı olmayacaktır, bu yüzden kullanıcılar sadece DirectX tabanlı olmayan bir oyunu oynarken Odak Yardımı'nı manuel olarak etkinleştirebilme seçeneğine sahiptir. Bu, belki de, bir rutin yardım ettiği zamanlardan biridir. Tüm bunlara tek soluk gümüş kaplama, çoğu oyunda, tam ekranda oynadığınız bile olsa, Eylem Merkezini Win + A klavye kısayoluyla açabilir ve Odak Yardımı'nı kendi geçişinden etkinleştirebilirsiniz. Bir oyun oturumunun ortasında Focus Assist'i etkinleştirmeyi unuttuysanız, oyundan çıkmak / çıkmak / çıkmak zorunda kalmayacaksınız.

Microsoft, Windows 10'daki bu özelliğe çok fazla önem vermiyor. Focus Assist, ilk olarak Windows 10 piyasaya sürüldüğünde ve çok uzun bir süre boyunca Sessiz Saatler olarak adlandırılıyordu, hatta programlamak bile mümkün değildi.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 üzerinde uykudan uyanmadan sonra yanıt vermiyor Touchpad saptamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.