Windows 10'da Özel Bir Güç Planı Nasıl Oluşturulur

Windows 10'da farklı ihtiyaçlara uygun farklı güç planları oluşturabilirsiniz. Bir güç planı, kullanılmadığında ekranın ne kadar süre uyanık kalması gerektiği, sürücünün ne kadar süre uyanık kalması gerektiği, ekranın parlaklık seviyesi ve daha fazlası gibi farklı değişkenlere sahiptir. Varsayılan olarak, Windows 10 önceden yapılandırılmış birkaç güç planıyla birlikte gelir, ancak sahip olabileceğiniz herhangi bir ihtiyaca göre özel bir güç planı oluşturabilirsiniz.

Özel güç planı

Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yapıştırın.

Control PanelHardware and SoundPower Options

Bu, güç seçenekleri ekranında Denetim Masası'nı açacaktır. Soldaki Güç Planı Oluştur'u tıklayın.

Özel olanın taklit edeceği temel bir güç planı seçin. İhtiyacınıza en yakın ayarlara sahip olanı seçin ve bir sonraki adımda birçok şeyi özelleştirmek zorunda kalmayacaksınız. Güç planınıza bir isim verin, böylece ne için olduğunu öğrenin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Sistem Tepsisinden Güç Planını Değiştirme

, Windows

Windows 10'da Nihai Güç Planını Etkinleştirme

Bu planın temel ayarlarını değiştirin ve Oluştur'u tıklayın.

Artık plan oluşturuldu, bunu özelleştirmek için ayarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz plan otomatik olarak etkinleştirilecek. Sisteminizde sahip olduğunuz tüm güç planlarını listeleyen Denetim Masası ekranına gidin ve oluşturduğunuz güç planının yanındaki 'Plan ayarlarını değiştir' seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede, 'Gelişmiş güç ayarlarını değiştir' seçeneğini tıklayın ve planı özelleştirmeye başlayın.

Her bir güç planı, ister özel bir plan isterse Windows 10'un hazırladığı hazır ayarlardan biri, özelleştirebileceğiniz seçeneklerle aynıdır. Bazı sistemler, yükledikleri donanım ve sürücülere bağlı olarak özelleştirebileceğiniz daha fazla seçenek sunabilir.

Örneğin, bunun için sürücüye sahipseniz ve onu destekleyen donanım varsa, Termal Tasarım Gücü ve CPU saati için değerler belirleyebilirsiniz. İşlemci gücünü ve uyarlanabilir parlaklık ayarlarını özelleştirmek için seçenekler de görebilirsiniz.

Güç Planlarının yapılması kolaydır ve özelleştirebileceğiniz ayarlardan hiçbiri donanım hasarına yol açmaz. Tek bir batarya şarjından alacağınız süre, güç planı ayarlarınıza bağlı olarak değişecektir, ancak plan, bataryanın ne kadar süreceğine karar verecek tek şey değildir. Belirli bir planın seçildiğinde sisteminizi gerçekten kullandığınız gibi diğer faktörler daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Sadece bir belgede çalışıyorsanız, tek bir pil şarjından oldukça iyi bir şekilde faydalanmanız gerekir. Film izliyorsanız, pil uzun süre dayanmaz.

Windows 10'da güç planlarını içe ve dışa aktarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adobe Acrobat Reader DC'de Vurgu Rengi Nasıl Değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.