Windows 10'da özel bir klasör simgesi nasıl ayarlanır

Windows 10, oluşturduğunuz tüm klasörler için standart sarı klasör simgesini kullanır. Kütüphaneleriniz biraz farklı ikonlara sahiptir, ancak diğer tüm klasörler için aynı simge kullanılır. İsterseniz, FolderPainter adlı bir uygulama ile klasör simgesi renklerini değiştirebilirsiniz. Klasör simgesi rengini değiştirmek hileyi yapmazsa, Windows 10'da kendiniz için bir simge bulduğunuz sürece özel bir klasör simgesi ayarlayabilirsiniz.

Özel klasör simgesi

Yapmanız gereken ilk şey bir klasör simgesi bulmak. Normalde simgeleri çevrimiçi ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak simge olarak çalışan güzel bir PNG resminiz varsa, bunu bir ICO dosyasına da dönüştürebilirsiniz. Bir dosyayı PNG'den ICO'ya dönüştürüyorsanız, ICO Convert adlı ücretsiz bir çevrimiçi web servisini kullanmanızı öneririz. Sadece PNG görüntüsünü yükleyin ve Windows 10 için bir ICO dosyasına dönüştürün.

ICO dosyasına sahip olduğunuzda, istediğiniz herhangi bir klasörün klasör simgesini değiştirebilirsiniz. Simgeyi değiştirmek istediğiniz klasöre gidin ve sağ tıklayın. İçerik menüsünden Özellikler'i seçin. Özellikler penceresinde Özelleştir sekmesine gidin ve alt kısımdaki Değiştir simgesini tıklayın. Açılan pencerede Gözat düğmesine tıklayın ve kullanmak istediğiniz ICO dosyasını seçin. Tamam'ı ve Uygula'yı tıklayın.

Masaüstünüze geri dönün, boş bir alana sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yenile'yi seçin. Açtığınız tüm Dosya Gezgini pencereleri için tekrarlayın. Klasör şimdi yeni, özel simgesiyle görünecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki bir dosya veya klasör simgesinden iki mavi ok nasıl kaldırılır

, Windows

Windows 10 klasör simge renklerini nasıl değiştirilir

Geri değiştirmek oldukça kolay. Daha önce yaptığınız gibi Değiştir Simgesi penceresine erişin ve listede gösterilenlerden varsayılan klasör simgesini seçin veya sadece Varsayılanları Geri Yükle düğmesini tıklayın.

Bu değişiklik, klasör bazında uygulanacaktır. Bu, sisteminizdeki diğer tüm klasörlerin hala Windows 10'da ayarlanan varsayılan simgeyi kullanacağı anlamına gelir. Aynı anda birden fazla klasör için varsayılan klasör simgesini değiştirebilen uygulamalar da vardır. Ayrıca, tüm kullanıcılar için varsayılan simgeyi değiştirebilecek uygulamalar da vardır. Ancak, klasörler, Windows 10 olduğu için, simge varsayılanları ile kurcalamayacaksınız. Windows 10, UI özelleştirmelerini ele alma konusunda zayıf bir geçmişe sahiptir. Aslında, Windows 10 masaüstünüzü özelleştirmek için bir uygulama kullanıyorsanız, büyük bir Windows 10 özellik güncellemesini yüklemeden önce bunu devre dışı bırakmak veya kaldırmak iyi bir fikirdir.

Bir önceki yazımız olan Red Dead Redemption 2 Duvar Kağıtları: 15 Masaüstünüz için görüntüler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.