Windows 10'da Pano Geçmişi Nasıl Görüntülenir ve Senkronize Edilir

Windows, tüm yaşamı için temel bir panele sahipti. Windows'un kendisi yıllarca süren iterasyonlardan geçti ama panoda aynı kaldı. Sonunda değişiyor. Windows 10 Insider Build 17666, Windows 10 cihazlarında pano geçmişini görüntülemenizi ve senkronize etmenizi sağlayacak yeni bir özelliğe sahiptir. Bu özellik Redstone 5'in bir parçası ve Ekim 2018'de piyasaya sürülecek.

Bu özellik, Microsoft'un aniden kopyaladığınız ve panodan yapıştırdığınız her şeye erişebileceği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak şekilde seçilmiştir. Metin ve görüntüleri destekler ve sonunda dosyaları bile destekleyebilir. Yalnızca öğelerin geçmişini tutmayı seçebilir, ancak cihazlarınızda senkronize etmeyebilirsiniz.

Windows 10'da Pano Geçmişi

Windows 10'da pano geçmişini etkinleştirmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem grubu ayarlarına gidin. Aşağı kaydırın ve bir Pano sekmesi göreceksiniz. Pano sekmesinde, 'Birden çok öğeyi kaydet' seçeneğini etkinleştirin.

Bu, panonuzun geçmişinden birçok öğeyi kaydetmenize ve geri çağırmanıza olanak tanır. Win + V klavye kısayolu ile bunu geri alabilirsiniz. Ekranın sağ alt köşesinde, panonuza kopyaladığınız son öğeleri gösteren küçük bir açılır pencere açılacaktır. Bir resmi kopyaladıysanız, size bunun bir önizlemesini gösterecektir. Bir öğeyi tıklayıp tekrar kopyalayabilir ya da küçük panelin üstüne atabilirsiniz. Her bir girişin yanında bir öğeyi geçmişten kaldırmanızı sağlayacak bir kapatma düğmesi var.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

MS Office

Microsoft Office'te Pano Geçmişi Nasıl Görüntülenir

iOS

IOS 10 ve MacOS Sierra'da Evrensel Pano Nasıl Etkinleştirilir

Panonuzu birden fazla cihazda senkronize etmek isterseniz, aynı Ayarlar ekranına geri dönün ve biraz daha aşağı kaydırın. Microsoft hesabınızla oturum açmanızı gerektiren 'Cihazlar arasında senkronize et' seçeneğini göreceksiniz. Microsoft hesabınıza giriş yapmadan pano öğelerinizi senkronize edemezsiniz.

Bu özellik hala ilk aşamalarında ve bir dönüş için aldığımız zaman dosyaları kopyalayamadı. Bir görüntü düzenleyicide bir görüntü açıp ardından kopyaladıysanız, örneğin Paint'te bir görüntü açıp Ctrl + A ve Ctrl + C tuşlarına bastığınızda, görüntü pano panosunda görünecektir.

Açıkçası burada mahremiyet endişeleri var. Microsoft'a pano verilerinizle güvenmiyorsanız, senkronizasyon özelliğini etkinleştirmemelisiniz. Bu özelliği kullanmaya karar verirseniz, panonuza hangi verileri kopyaladığınıza dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, şifreler veya kredi kartı numaraları gibi hassas bilgilerdir. Panoya kopyaladığınızda, geçmişi geçmişten kaldırdığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Komut İstemi'nden Bir Windows Hizmetini Durdurma ve Başlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.