Windows 10'da Pano Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Windows 10'da bir pano yöneticisi uygulaması kullanıyorsanız, Windows 10 Ekim 2018 güncellemesine güncelleme yapılması gerekliliğini ortadan kaldırabilir. Bu yeni sürüm, pano geçmişinizi saklamanıza ve basit bir klavye kısayoluyla önceki bir girişi geri çağırmanıza izin verir. Windows 10'da pano geçmişini nasıl görüntüleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10'da Pano Geçmişi

Öncelikle, çalışma kutusunu açarak ve winver yazarak Ekim 2018'de yaptığınızdan emin olun. Sürüm 1809 olmalıdır.

Windows 10'da pano geçmişini görüntüleyebilmeniz için önce etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem grubu ayarlarına gidin. Pano sekmesini seçin ve pano geçmişini açın.

Windows 10'daki pano geçmişini bu noktadan ileriye doğru görüntüleyebilirsiniz. Bunu etkinleştirmeden önce kopyaladığınız herhangi bir şey görünmeyecektir. Pano geçmişinizi görüntülemek için Win + V klavye kısayoluna dokunun. Panonuza kopyaladığınız tüm öğeleri, görüntüleri ve metni listeleyecek küçük bir panel açılır. İçinde ilerleyin ve tekrar yapıştırmak istediğiniz bir öğeyi tıklayın.

Panelde yakından bakarsanız, her öğenin üzerinde küçük bir iğne simgesi olduğunu görürsünüz. Tıklama, pano geçmişinizi temizlediğinizde öğenin temizlenmesini engeller. Bununla ilgili olarak, pano geçmiş panelindeki Tümünü temizle düğmesini tıklayarak geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar uygulamasındaki Pano sekmesinden de silebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Pano Geçmişi Nasıl Görüntülenir ve Senkronize Edilir

MS Office

Microsoft Office'te Pano Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Pano, cihazlar arasında da senkronize edilebilir, ancak bu seçenek varsayılan olarak etkin değildir.

Uyarı kelimesi

Kullanıcılar, oturum açma, şifre ve hatta banka bilgileri gibi hassas bilgileri panoya kopyalayıp yapıştırırlar. Bu hiç de iyi bir fikir değil, ancak Ekim 2018'den önce güncelleme tehlikeli değildi çünkü Windows sadece panodaki son girişi hatırladı. Windows 10'da pano geçmişini etkinleştirirseniz, hassas bilgileri panoya kopyalamamanıza özellikle dikkat etmelisiniz. Hassas bilgileri panoya kopyalarsanız, derhal temizlediğinizden emin olun. Tek tek öğeleri geçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Tarih, sistemin yeniden başlatılmasını sağlar ve bu sayede temiz tutmanız konusunda proaktif olmanız gerekir. Hassas bilgiler orada saklanmamalı, ancak hala kullanılabilir olduğundan emin olmak için, panodaki öğeleri düzenli olarak kırpmanız gerekir, böylece yalnızca önemli öğeler uzun süre tutulur. Kaç adet ürünün saklanabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yok gibi görünüyor, ancak bu yerel bir Windows 10 özelliği olduğundan, çok sayıda öğeyi saklamayı bekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Medya Oluşturma Aracı ile herhangi bir Windows 10 Build Nasıl İndirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.