Windows 10'da PDF'ye Dosya Dönüştürme

PDF belgeleri çevrimiçi paylaşmak için tercih edilen biçimdir. Pek çok yönden kısıtlanabilir, ancak bu biçim sadece bir amaç için mevcuttur; bir belgeyi çevrimiçi olarak düzgün şekilde görüntülemek. Bir Microsoft Word dosyasının başkasının sisteminde aynı görünmeyebileceğinden endişeleniyorsanız, bunu bir PDF'ye dönüştürebilirsiniz. Format, slayt gösterilerini paylaşmak için kullanılır ve diğer belge türleri ve resimler için kullanılabilir. Windows 10'da, dosyaları PDF'ye dönüştürmenize olanak tanıyan yerleşik bir araç var.

Bu araç, PDF'ye dönüştürülebilen dosya biçimleri içindir, örneğin bir PNG görüntüsünü bir PDF dosyasına dönüştürebilirsiniz, ancak bir MP3 dosyasını PDF'ye dönüştüremezsiniz.

Dosyaları PDF'ye Dönüştür

PDF'ye dönüştürmek istediğiniz dosyayı açın ve Ctrl + P klavye kısayoluna dokunun veya dosyayı sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yazdır'ı seçin. Bu, yazdırma iletişim kutusunu açacaktır. Yazıcı açılır menüsünü açın ve bir Microsoft Print to PDF seçeneğini seçin.

Kağıdın boyutunu ve baskının kalitesini seçebilirsiniz. Yazdır'a tıklayın ve çıktı PDF dosyasına bir isim verin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Linux

Linux'ta Libre Office Dosyalarına Google Dokümanlarını Dönüştürme

, Windows

Windows 10'da Microsoft Edge'de Siyah Beyaz Nasıl Yazdırılır

PDF'nin oluşturulması biraz zaman alır ve özellikle büyük bir dosyayla ilgileniyorsanız daha uzun sürebilir. Şifreleme seçenekleri yoktur, bu da dosyayı bir şifre ile kilitleyemezsiniz. Bir şifre eklemeniz gerekiyorsa, onu dönüştürmek için farklı bir uygulama kullanmanız gerekecek ya da bunu bir arşive ekleyebilir ve bunun yerine bir şifreyi uygulayabilirsiniz.

Çok sayfalı bir belge oluşturmak için Microsoft yazdırma PDF yazıcı uygulamasına kullanamazsınız, ancak çok sayfalı bir belgeyi veya uzun bir elektronik tabloyu dönüştürüyorsanız, çıktı dosyasının birden çok sayfası olur. Gereksiz yere her şeyi bir sayfaya sığdırmaya çalışmıyor. Bazı durumlarda, örneğin bir elektronik tablo ile çalışırken, satır ve sütunlar ayarlanabilir ve tahmin ettiğinizden daha fazla sayfa ile sonuçlanabilir. Bir e-tablo yazdırdıysanız, bu muhtemelen beklediğiniz bir şeydir.

Biçimlendirme her durumda korunur. Uygulamada herhangi bir şey kesilirse, 'Resmi kareye sığdır' seçeneğinin işaretini kaldırın ve sorunu düzeltmelidir.

Çıktı dosyasının kalitesini kontrol etmek için pek çok seçenek kullanmıyorsunuz, bu da özellikle büyük bir PDF ile sonuçlanabileceğinizi gösteriyor. Bazı durumlarda, kaliteyi değiştirebilirsiniz, ancak seçeneğe tamamen güvenemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dış Monitörde RGB Nasıl Yönetilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.