e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10’da PowerShell ile Xbox, Skype, Winstore Kaldırma

PowerShell Uygulama Silme Komutları

PowerShell ile istenmeyen uygulamaları 1 dakika içinde kaldırabilirsiniz. Makale içindeki adımları doğru ve dikkatlice takip ederek, Xbox, Skype, Winstore vs gibi arkaplanda işlemciyi meşgul eden ram yiyen uygulamaları kaldırabilirsiniz. Makale içinde 20 adet kullanmadığım programı kaldırdım. Sizde kendinize göre istemediğiniz programlardan kurtulun.

 • Okuma Süresi

  3 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  2.Seviye
 • Yazım Süresi

  3 Dakika
 • Kategorisi

  Komut İstemi
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Windows 10’da PowerShell ile Gereksiz Uygulamalar Nasıl Kapatılır? Windows 10’da PowerShell ile Xbox Kaldırma, Windows 10’da PowerShell ile Mağaza Kapatma, PowerShell Komutlarıyla Kapanmayan Programları Kapatma

Powershell, Microsoft tarafından geliştirildi ve windows 10 ile beraber entegre olarak hayatımıza girdi. Cmd ve alternatifi birçok uygulamaya göre etki ve yetki alanı daha da arttırıldı. Bilgisayarımızı komutlar aracılığıyla daha kullanışlı hale getirse de kod bilgisi gerektiriyor. Arayüz olarak kullanımı zor ama kod bilgisi olarak normalde yapamayacağınız birçok işlemi gerçekleştirebilmemize imkan veriyor.

Bazen bilgisayarımızın ciddi anlamda yavaşladığını hissederiz. Bu his bizi görev yöneticisine götürdüğünde performans kısmında gerçekten grafiğin yüksekte seyrettiğini ve bilgisayar işlemcisinin zorlanmaya başladığını görürüz. Bunun nedenlerinden biri arka planda çalışan ama hiç kullanmadığımız uygulamalar olabilir. Baktığınız da Skype, Winstore, Xbox vs uygulamaların büyük ram kullandığını görürüz. Bu tarz uygulamalar bize windows kurulumuyla geldiği için denetim masasındaki program ekle&sil kısmında görünmediği dolasıyla silinemeyen uygulamalar olduğunu görürüz.

Ancak Powershell ekranında bunları tamamen silmek mümkün. Hatta doğru powershell komutlarıyla kullanmadığımız birçok uygulamayı görebilir ve toplu halde silme işlemi yapabiliriz.

PowerShell Komutlarıyla Uygulamaları Tamamen Silme

Başlat simgesinin yanındaki büyütece tıklayıp arama kısmına powershell yazalım ardından alt resimde olduğu gibi powershell’i yönetici olarak çalıştıralım.

Önemli:  Windows 10 Programsız Orjinal Nasıl Yapılır 2021

Powershell Yönetici Olarak Açma

Burada dikkat etmeniz gerek husus resimde görüldüğü gibi “Run as Administrator” yani yönetici olarak çalıştırmak. Eğer arama yaptığınız sonuç çıkmıyorsa bilgisayarına kurulum yapmalısınız. Bunun için indirme linki konunun altında mevcut.

PowerShell Kullanıcı Paketleri

Bu adımda kullanıcı paketlerinin tamamını listeleyeceğiz. Kırmızı içine alınmış kısımlar sizde de aynı olmalı. Komut olarak “Get-AppXPackage -AllUsers” yazıp ve sonrasında enter tuşuna basalım.

PowerShell Yönetici Komutu Girme

PowerShell Uygulama Kök İsmi

Yazdığımız ilk komuta enter dediğinizde imleç hızlıca aşağı doğru kayacaktır. Tekrar farenizle en üste gelerek kullanmadığınız ve silmek istediğiniz uygulamaları tespit edip not defterine alt alta yapıştırın.

PowerShell Uygulama Fullname Bulma

Üst resimde Name ve PackageFullName diye iki tane kırmızı kutu içine alınmış uygulama ismi var. Biz de kullanmadığımız uygulamaların ilk olarak Name yani isim yazan yerinden bulacağız. Resimdeki rastgele en üstten seçilmiştir aşağılara doğru indikçe kod değil uygulama isimleri yazacak. PackageFullName kısmını neden kutu içine aldık çünkü silme komutundan sonra oradaki kısmı kopyalayıp yapıştırarak esas silme işlemini o ismi kullanarak yapacağız. Alt resimde biraz aşağıya indim ve Skype uygulamasını buldum.

PowerShell Skype Silme

Dikkatlice bakarsanız Name: Microsoft.SkypeApp yazıyor PackageFullName: Microsoft.SkypeApp_14.53.77.0….. olarak devam ediyor. Uygulama isminin arkasından gelen rakamlar o uygulamanın kimlik numaralarıdır. Kendi bilgisayarınızdaki dökümlere göre uygulamaların tam adını düzenleyin. Alt resimdeki gibi farenizin sol tuşunu basılı tutarak işaretleyip yine farenizin sağ tuşunu bir kere tıklayarak kopyalıyoruz.

Önemli:  Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme 2021

PowerShell'de İşaret ile Kopyalama

PowerShell’de Dosya ve Uygulama Silme Komutu

Adımları doğruca takip ederek silme işlemine doğru geldik. Şimdi powershellde silme komutunu yazalım. Bunun için mavi ekranda en altta iniyoruz ve önce kodu sonra uygulama kimliğini yazıyoruz. kodumuz: remove-AppXPackage

PowerShell Uygulama Silme Komutu ve İsmi

Ardından da enter tuşuna bastığımızda kalıcı olarak silinmiş olacaktır. Bunu yazının başlarında dediğim gibi not defterine kaldırmak istediğiniz uygulamaları tespit ederek not aldığınızda toplu olarak mavi ekrana yapıştırın ve tek seferde hepsinden kurtulun.

PowerShell'de Toplu Uygulama Silme
Tekrar hatırlatmak gerekirse mavi ekranda bir aşağı bir yukarı gidip gelmemek için silmek istediğiniz uygulamaları not edin. Üst resimde hepsine başında silme komutu hepsinde yazılmıştır sizde her satır için “remove-AppXPackage” komutunu yazıp boşluk bırakıp “FullName” bulup yazmalısınız. Üst resimde Xbox, 3Dwiever, Skype, Winstore, Spotify gibi uygulamarı sildik. Eğer kullandığınız uygulamalar varsa silmeyin geri getiremezsiniz.

remove-AppXPackage Microsoft.XboxGameCallable <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.Microsoft3DViewer <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.Office.OneNote <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.SkypeApp <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.StorePurchaseApp <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.Wallet <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.WindowsCamera <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.WindowsStore <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.Xbox.TCUI <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.XboxApp <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.XboxGameOverlay <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.XboxGamingOverlay <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.XboxSpeechToTextOverlay <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.YourPhone <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.ZuneMusic <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.ZuneVideo <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage SpotifyAB.SpotifyMusic <kendi uygulama kimliğiniz
remove-AppXPackage Microsoft.WindowsStore <kendi uygulama kimliğiniz

Önemli:  Windows 10 Programsız Orjinal Nasıl Yapılır 2021

 

Not: Resimdeki kodun aynısını yazmayın bunu kendi ekranınızda kendi bilgisayarınızda uygulama kimliklerini girerek silebilirsiniz. Her bilgisayar için kimlik farklı olduğundan silme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bilgisayarında mevcut olmayanlar için indirme linki : https://docs.microsoft.com/tr-tr/powershell/scripting/windows-powershell/install/installing-windows-powershell?view=powershell-7.1

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı