Windows 10'da QWERTY'den DVORAK klavyesine nasıl geçilir

Klavyeler nereden aldığınıza bağlı olarak farklı çeşitlerde gelir. Bazı durumlarda fark azdır; Pipebar veya backtick tuşu gibi bazı tuşlar farklı bir yerdedir. Diğer durumlarda, harf tuşlarının yerleştirilmesi farklıdır, yani standart QWERTY klavyeniz yoktur. Bunun yerine klavyeniz DVORAK veya AZERTY olabilir. Windows 10, ilk kurduğunuzda hangi klavyeye sahip olduğunuzu seçmenize izin veriyor, ancak yanlış ayarlanmışsa veya daha sonra QWERTY'den DVORAK'a geçmeniz gerekiyorsa, bunu yapabilirsiniz.

DVORAK'a QWERTY

Klavye düzeninizi QWERTY'den DVORAK'a değiştirmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Zaman ve Dil ayarları grubuna gidin. Dil sekmesini seçin ve sisteminize dil eklemeniz veya kaldırmanız gerekirse, önce bunu yapın.

Dilleri düzenlemeyi tamamladıktan sonra yapılandırdığınız dili seçin. Dil seçtiğinizde bir seçenek düğmesi belirir. Tıkla.

Dilin seçenekler ekranında, Klavye bölümüne gidin ve 'Klavye ekle' seçeneğini tıklayın. Ekleyebileceğiniz veya etkinleştirebileceğiniz farklı klavye düzenlerini listeleyen bir menü açılacaktır. Kullanmakta olduğunuz DVORAK klavyesini arayın. Sol elini kullananlar için DVORAK klavyesi gibi bir kaç çeşidi vardır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Klavye Düzenleri Nasıl Eklenir

, Windows

Neden Bazı Klavyelerde Bazı Tuşlarda Birden Çok Simge Var?

DVORAK klavyesinin eşlik ettiği bölgeye de dikkat etmelisiniz. Bu klavye, QWERTY klavyesi gibi, üretildiği bölgeye bağlı olarak birkaç tuşu değiştirir.

DVORAK klavyesi yerine AZERTY klavyesini kullanmanız gerekirse, bu listeyi kaydırın ve onu bulabileceksiniz.

Aynı anda birden fazla klavye düzeni ekleyebilirsiniz, böylece DVORAK düzenini eklediğinizde, QWERTY düzeni otomatik olarak silinmez. Hiç kullanmayı planlamıyorsanız, aynı ekrandan seçin ve altındaki kaldır düğmesine tıklayın.

Klavyeyi Tanımla

Hangi klavyeye sahip olduğunuzdan emin değilseniz, yalnızca ilk harf sırasına bakmanız yeterlidir ve size söyleyecektir. QWERTY klavye, adını klavyedeki ilk harf satırındaki ilk altı harften alır. Aynı şekilde, AZERTY ve DVORAK klavyeleri de adlarını alfabe tuşlarının ilk satırındaki ilk altı harften alır. Tek yapmanız gereken, hangi klavyeye sahip olduğunuzu bulmak için onlara bakmak.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 1809'da varsayılan uygulamalar nasıl ayarlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.