Windows 10'da RAM Türünüzün DDR3 Veya DDR4 Olduğunu Kontrol Etme

RAM söz konusu olduğunda, kullanıcılar daha fazla şeyin daha iyi olduğunu düşünüyor. Daha fazla RAM genellikle sisteminizin daha iyi çalışacağı anlamına gelirken, sahip olduğunuz RAM miktarı satın alırken bakmanız gereken tek faktör değildir. RAM ayrıca bir veri aktarım hızına sahiptir ve bu da verimliliğini etkiler. Bu aktarım hızının iki modeli vardır: SDR ve DDR. DDR yani, Çift Veri Hızının iki standardı vardır; DDR3 ve DDR4. RAM tipinizin DDR3 veya DDR4 olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

DDR3 ve DDR4 Hızları

DDR3, aktarma veya okuma / yazma hızlarını 2133 milyon aktarım / saniyeye kadar, DDR4 ise 3200'e kadar aktarma veya okuma / yazma hızları sunar.

DDR hızı, DDR3'ün 14.9GB / sn'ye kadar aktarılabildiği saniyede aktarılan GB cinsinden ölçülür ve DDR4, 2,6GB / saniyeye kadar aktarılabilir.

Amacımız için, sadece DDR3 ve DDR4'ün sunması gereken transfer hızını bilmeliyiz.

RAM Tipini Kontrol Et

RAM tipini kontrol etmek, aradığınız hızları bildiğiniz zaman çok kolay. Görev Yöneticisi'ni açın ve Performans sekmesine gidin. Soldaki sütundan belleği seçin ve sağ üst köşeye bakın. Ne kadar RAM'iniz olduğunu ve ne tür olduğunu söyleyecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sistemin DDR3'ü çalıştırdığını görebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Özel bir GPU Varsa Nasıl Kontrol Edilir

, Windows

Windows 10'da Fotoğraflarda 'Wi-Fi Bağlantınızı Denetleyin' Hatası Nasıl Giderilir

Tüm RAM eşit değil, sisteminizde DDR3 yongası başka bir sistemden farklı olabilir. Sunması gereken hız, takılı olan özel çipe bağlıdır. Hızı kontrol etmek için, Bellek grafiğinin altına bakın ve RAM'inizin hızının ne olduğunu size bildiren özel bir Hız alanı göreceksiniz.

Sürücü güncellemeleri veya RAM'ınızı iki katına çıkararak DDR3'ü DDR4'e değiştiremezsiniz. Yazılımla birlikte 1 TB sabit diske 500 GB'lık bir sabit diski dönüştülemeyeceğinizden, RAM'in veya yazılımın hızını yazılım aracılığıyla değiştiremezsiniz.

Birçok sistemde, DDR3 çoğu ihtiyaç için değil, çoğu için yeterlidir. Sadece daha fazla, daha iyi veya daha hızlı RAM'e, yani oyun oynamak için DDR4'e veya belki de 3 boyutlu modelleme veya animasyon çalışması gibi ağır multimedya işlemlerine ihtiyacınız var. Sisteminizin hızını artırmak istiyorsanız, RAM'in artırılması bunu yapmanın en iyi yolu olmayabilir. SSD'ye yatırım yapmak daha iyidir. Bir SSD, yeni RAM ile aynı veya daha az maliyetli olabilir ve sisteminizin bir HDD kullanırken olduğundan daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da günün saatine göre birim nasıl ayarlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.