Windows 10'da Retpoline koruması nasıl etkinleştirilir?

Güvenlik endişeleri, bir noktada, kötü amaçlı uygulamaların kurulması, yanlış bağlantıya tıklanması veya kimlik avı yapılmasına odaklanmıştır. Bu artık doğru değil. CPU’nuz, istismar edilirse sisteminizden veri çalmak için kullanılabilecek güvenlik açıklarına sahiptir. Bu güvenlik açıkları yeni değil. Keşfedilmeyi bekleyen, bir süredir oradalar. Spectre, Microsoft ve Intel’in her ikisinin de yattığı bir güvenlik açığıdır, bu yamalar her şeyi düzeltmez ve eski CPU'lu sistemleri yavaşlatma eğilimindedir.

Microsoft o zamandan beri Spectre'yi nasıl hafiflettiğini geliştirmek için çalışıyor. Aylık Windows 10 güncellemelerini yapmak için zaten hazırsanız, Retpoline adında yeni bir yöntem ortaya çıktı. Reptoline KB4482887 ile birlikte geliyor, ancak manuel olarak etkinleştirilmesi gerekiyor.

KB4482887 güncellemesini kontrol edin

KB4482887 güncellemesinin sisteminizde kurulu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ayarlar uygulamasını açın, Güncelleme ve Güvenlik ayarları grubunu seçin ve Windows güncelleme sekmesini seçin.

Windows güncelleme sekmesinde Güncelleme geçmişini görüntüle'ye tıklayın. KB4482887 güncelleştirmesi Kalite Güncelleştirmeleri altında listelenmelidir. Orada değilse, Windows Update sekmesine dönün ve güncellemeleri kontrol edin.

Retpoline korumasını etkinleştir

Retpoline korumasını etkinleştirmek için yönetici hakları gerektiren Windows kayıt defterini değiştirmeniz gerekir. Kayıt defterinde iki değişiklik yapmanız gerekecektir. KB4482887 güncellemesi yoksa, bu değişiklikleri yapmadan önce kurulu olduğundan emin olun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Fidye Yazılım Korumasını Etkinleştirme

, Windows

Windows 10'daki Microsoft Mağazasında Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Windows kayıt defterini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management

Bellek Yönetimi tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32 bit) değerini seçin. FeatureSettingsOverride olarak adlandırın . Çift tıklayın ve değer veri kutusuna 400 girin.

Bellek Yönetimi anahtarını tekrar sağ tıklayın ve tekrar Yeni> DWORD (32 bit) değerini seçin. Buna bir FeatureSettingsOverrideMask adı verin . Çift tıklayın ve tekrar değer verisi kutusuna 400 girin.

İşiniz bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sadece Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmayın.

DOĞRULAYIN

Retpoline'in doğru etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için PowerShell'de Get-SpeculationControlSettings cmdlet'ini kullanabilirsiniz.

Technet galerisinden indirin ve klasörü açın. PowerShell'i yönetici haklarıyla açın ve aşağıdaki iki komutu birer birer çalıştırın.

$SaveExecutionPolicy = Get-ExecutionPolicySet-ExecutionPolicy RemoteSigned -Scope Currentuser

Ardından, cmdlet'i içe aktarmak için bu komutu çalıştırın. Çıkartılan klasöre ve içindeki PSD1 dosyasına tam yolu girmeniz gerekir.

Import-Module.SpeculationControl.psd1

Örnek

Import-Module C:SpeculationControlSpeculationControl.psd1

Cmdlet yüklendikten sonra, Retpoline'in etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için bu komutu çalıştırın.

Get-SpeculationControlSettings

Buradaki sonuçlarla eşleştirin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da UWP uygulama ayarları nasıl yedeklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.