Windows 10'da Sabitlenmiş Görev Çubuğu Öğelerini Yeniden Adlandırma

Uygulamaları Başlat menüsüne ve görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz. Bir uygulama kendi adıyla sabitlenir, örn. Firefox'u sabitler ve fare imlecinizi üzerine getirirseniz, küçük bir araç ipucu size Firefox olduğunu söyler. Sabitlenmiş görev çubuğu öğelerini varsayılan uygulama adından başka bir şeye yeniden adlandırmanız gerekirse, bunu yapabilirsiniz. İşlem oldukça basit.

Sabitlenmiş Görev Çubuğu Öğelerini Yeniden Adlandır

Uygulamayı zaten görev çubuğuna sabitlediyseniz, önce bunu kaldırmanız gerekir. Ardından, görev çubuğunda yeniden adlandırmak istediğiniz uygulamanın bir kısayolunu oluşturun. Uygulamanın EXE nerede olduğunu biliyorsanız, bu kadar kolay.

EXE'i bulun, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Gönder> Masaüstü (Kısayol oluştur) seçeneğini belirleyin. Düzenleme moduna girmek için adı tıklayın veya sağ tıklayıp içerik menüsünden 'Yeniden adlandır'ı seçin.

Uygulamanın görev çubuğuna sabitlendiğinde sahip olmasını istediğiniz adı girin. Bu gerçekten böyle. Yeniden adlandırılmış kısayolu sağ tıklatın ve içerik menüsünden Görev çubuğuna sabitle seçeneğini belirleyerek görev çubuğuna sabitleyin.

Uygulama sabitlendikten sonra farenizi üzerine getirin ve size kısayolu verdiğiniz adı gösterecektir. Uygulamanın varsayılan adını görmezsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sabitlenmiş Uygulamaları Windows 10'da Görev Çubuğunda Açılmadan Onarma

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsü'nde Uygulama Listesi Öğelerini Yeniden Adlandırma

Bu, birden çok profil oluşturmanıza olanak tanıyan Chrome gibi birden çok örneği çalıştırmanıza izin veren uygulamalar için yararlıdır. Farklı örnekleri yeniden adlandırabilir ve görev çubuğundan birini başlatmak istediğinizde bunları ayırt etmek daha kolay olacaktır.

Görev çubuğundaki uygulama adı, iki farklı uygulama örneği arasında ayrım yapmanıza yardımcı olmazsa, uygulamanın simgesini değiştirmeyi deneyebilmeniz için bir sürenin görünmesini sağlar. Uygulama simgesini değiştirmek için görev çubuğundan çıkarmanız ve bunun için bir masaüstü kısayolu oluşturmanız gerekir.

Kısayolu sağ tıklatın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Kısayol sekmesinde, 'Simgesini değiştir' düğmesini göreceksiniz. Sisteminizde herhangi bir yerden farklı bir simge seçin. Simgeyi kendiniz bulmanız gerekecek, ancak bir ICO dosyası olduğundan emin olun.

Simgeyi değiştirdikten sonra aynı kısayolu sağ tıklayın ve görev çubuğuna sabitleyin. Simgeye veya uygulama adına herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmesi durumunda işlemi tekrarlamanız gerektiğini söylemeniz gerekmez. Uygulamayı, varsayılan adı ve simgesi ile sabitleneceği için, Başlat menüsü karo veya uygulama listesinden tekrar uygulayamazsınız.

Ayrıca, Başlat menüsündeki uygulama listesinde öğeleri yeniden adlandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Chrome için Windows 10 Yerel Bildirimleri Nasıl Etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.