Windows 10'da sağ tıklama menüsüne uygulamalar nasıl eklenir

Genellikle kullanılması muhtemel olan bir uygulama otomatik olarak kendini sağ tıklama içeriğine ekler, böylece kullanımı daha kolaydır. Dropbox iyi bir örnektir. Uygulamayı yüklediğinizde, Dropbox'a dosya yüklemenizi sağlayan içerik menüsüne bir seçenek ekler. 7zip de aynısını yapar, ancak dosyaları sıkıştırmak ve açmak için kullanılır. Bir sürü uygulama var ama yapmayanlar için bunları kendiniz ekleyebilirsiniz. Windows 10'da sağ tıklama menüsüne nasıl uygulama ekleyebileceğinizi buradan bulabilirsiniz.

Bunu yapmak için Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerekecek, böylece yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

Sağ tıklama menüsünü düzenle

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryBackgroundshell

Kabuk anahtarını sağ tıklatın ve içerik menüsünden Yeni> Anahtar'ı seçin. Bu tuşa, bağlam menüsüne eklemek istediğiniz uygulama ile aynı adı verin. Not Defteri ekliyorsanız, Not Defteri olarak adlandırın. Bu anahtarın altında command adlı başka bir anahtar eklemeniz gerekir.

Ardından, Dosya Gezgini'ni açın ve uygulamanın EXE dosyasına gidin. Sağ tıklama menüsüne eklediğiniz uygulamanın EXE dosyasının tam yolunu bulmanız gerekir.

Yola girdikten sonra kayıt defteri düzenleyicisine dönün ve yeni oluşturduğunuz komut anahtarını seçin. Altındaki Varsayılan değeri çift tıklatın ve uygulamanın EXE yolunu girin. Bu numara yapmalı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bağlam Menüsünün Üstüne 'Birlikte Aç' Eklemek

, Windows

Windows 10'da 'Birlikte Aç' Seçeneğini Geri Getirmek Sağ Tıklama Bağlam Menüsü

Herhangi bir yere, bir dosyaya, klasöre veya masaüstünün boş bir bölümüne sağ tıklayın. Nerede sağ tıkladığınıza bakmaksızın, menü her zaman yeni eklediğiniz uygulamayı gösterecektir.

Sınırlamalar

Bu seçenek yalnızca uygulamanın EXE'sine sağ tıklama menüsüne kısayol eklemenizi sağlar. Uygulamanın bir işlevi gerçekleştirmesini istiyorsanız, birkaç engelle karşılaşırsınız. Birincisi, uygulama özelliği içerik menüsüne ekleme özelliğini desteklemelidir. İkinci olarak, özelliği çağırmak için gereken doğru kodu nasıl yazacağınızı bilmeniz gerekir.

Sağ tıklama menüsünden uygulama eklemeyi veya kaldırmayı kolaylaştıran uygulamalar var, ancak içerik menüsüne belirli bir uygulama özelliği / işlevi eklemenizi sağlayan uygulamalar yok. Bunun nedeni, sağ tıklatma menüsüne bir uygulama eklerken birkaç basit ve standart adımı izlemektir, uygulamadan içerik menüsüne bir işlev eklemek çok daha karmaşıktır ve bir uygulamadan diğerine farklılık gösterir.

Bir özellik eklerken elinizi denemeye karar verirseniz, Windows kayıt defterini yedeklediğinizden emin olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 PC'de CPU Çekirdek sayımı nasıl kontrol edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.