Windows 10'da ses düzeylerini ayarlama / kilitleme

Windows 10'daki ses mikseri, herhangi bir masaüstü işletim sisteminin şu anda sunması gereken en akıllı ses kontrolü olmalıdır. maOS bunun gibi bir şey sunmuyor, ancak Microsoft bugüne kadar herhangi bir değişiklik ya da iyileştirme yapmadı. Uygulamaya özel ses kontrolü var ama bununla ilgili. Windows 10'da ses düzeylerini ayarlamak / kilitlemek istiyorsanız, birkaç çemberden atlamak zorunda kalacaksınız ama bu mümkün.

Windows 10 sesini kilitleme / kilidini açma

Bu çözüm Istker Auver'den geliyor.

AudioDeviceCmdlets adlı Github'dan bir dosya indirmeniz gerekiyor. Bu dosyayı silmeyeceğiniz bir yere taşıyın. Bir sonraki adımda bu dosyaya giden yolu girmeniz gerekecek.

PowerShell'i açın ve bu komutları çalıştırın. Daha önce Github'dan indirdiğiniz dosyanın yolu ile 'Kopya Öğe' seçeneğinin yanındaki yolu değiştirin. Her komutu tek tek çalıştırın.

New-Item “$($profile | split-path)ModulesAudioDeviceCmdlets” -Type directory -Force
Copy-Item “C:Path-to-fileAudioDeviceCmdlets.dll” “$($profile | split-path)ModulesAudioDeviceCmdletsAudioDeviceCmdlets.dll”
Set-Location “$($profile | Split-Path)ModulesAudioDeviceCmdlets”
Get-ChildItem | Unblock-File
Import-Module AudioDeviceCmdlets

Ardından, iki PowerShell betiği oluşturmanız gerekir. Bir betik, sisteminizi kilitlediğinizde ses düzeyini ayarlayacak, diğeri ise kilidi açtığınızda ses düzeyini ayarlayacaktır. Ses seviyeleri özelleştirilebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da PowerShell Komut Dosyalarını Otomatik Olarak Çalıştırma

, Windows

Windows 10 On Çoklu Metin Dosyaları A Word Nasıl Değiştirilir

PowerShell Komut Dosyaları

Not Defteri'ni açın ve aşağıdakileri yapıştırın.

Set-AudioDevice -PlaybackVolume 20

Sistem hacmini düşürmek için 20'yi istediğiniz birimle değiştirebilirsiniz. Komut dosyasının ne için olduğunu ve PS1 dosya uzantısıyla birlikte söyleyeceğiniz bir adla kaydedin.

Başka bir Not Defteri dosyasını açın ve aşağıdakileri yapıştırın.

Set-AudioDevice -PlaybackVolume 100

Sistem sesini artırmak istediğiniz ses düzeyiyle 100'ü değiştirin. Komut dosyasını, komut dosyasının ne için olduğunu söyleyen bir adla kaydedin ve PS1 uzantısıyla kaydedin.

Komut Dosyalarını Çalıştırma

Komut dosyalarını çalıştırmak için, zamanlanmış görevler oluşturmanız gerekir. Görev Zamanlayıcısı'nı açın ve yeni bir görev oluşturun. Görevin ne için olduğunu söyleyen bir isim verin ve güvenli olması için bir açıklama verin.

Bu görev için tetikleyici “İş istasyonu kilidi” olmalıdır. Sisteminizi kilitlediğinizde bu görev çalışır. Eylem sekmesine gidin ve yeni bir işlem ekleyin. Eylem, bir programı başlat olarak ayarlanmalıdır. Program / script alanında powershell girin ve argüman bölümünde aşağıdakileri girin. Sisteminizdeki komut dosyasının yolunu eşleştirmek için komut dosyasının yolunu değiştirdiğinizden emin olun.

-ExecutionPolicy RemoteSigned -File C:path-to-scriptlower_volume.ps1This will lower the volume when you lock your system. You now have to create a second scheduled task that will run the script for increasing the volume when you unlock your system.

Artık, sisteminizin kilidini açtığınızda birimi ayarlamak için komut dosyasını çalıştırmak için başka bir görev oluşturmanız gerekir.

Yukarıdaki gibi aynı işlemi uygulayın, ancak Tetikleyiciyi 'İş istasyonu kilidinin açılması' olarak değiştirin ve Eylem sekmesinde, sesi artırmak için oluşturduğunuz komut dosyasını seçin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da varolan bir ZIP dosyasına dosya ekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.