Windows 10'da sıkıştırılmış dosya ve klasörleri bulma

Diskinizde yer kazanmak için dosyalar ve klasörler sıkıştırılabilir. Bu sıkıştırma, bir dosyayı sıkıştırmak veya sıkıştırmak için WinRAR gibi bir yardımcı program kullanmakla aynı değildir. Bunun yerine, Windows 10'da tüm sürücülere, klasörleri ve belirli dosyalara uygulayabileceğiniz yerleşik bir özelliktir. Bu sıkıştırılmış öğeler, dosya / klasör simgesinde iki mavi okla belirtilir. Görsel olarak tanımlanabilirler, ancak Windows 10'da sıkıştırılmış dosya ve klasörleri bulmak için Komut İstemi'ni de kullanabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosya ve klasörler

Sıkıştırılmış dosyalar ve klasörler için tüm klasörleri tarayabilirsiniz. Bir klasörü taradığınızda, sıkıştırılmış öğeleri kök dizininde ve iç içe geçmiş öğeleri listeler. Taradığınız klasörde altında sıkıştırılmış diğer öğeleri olan sıkıştırılmış bir klasör varsa, bu tarama yalnızca sıkıştırılmış olan ana klasörü listeler. İç içe sıkıştırılmış öğeleri de bulmak için bir değiştirici kullanabilirsiniz.

Komut İstemi'ni açın ve sıkıştırılmış dosyaları ve klasörleri taramak istediğiniz klasöre gitmek için cd komutunu kullanın.

Sözdizimi

cd “path to folder”

Örnek

cd “C:UsersfatiwDesktop”

Klasöre girdikten sonra, tüm sıkıştırılmış öğeleri o klasörün kökünde almak için aşağıdaki komutu çalıştırın;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Sıkıştırma Aracı ile Klasörleri Sıkıştırma

, Windows

Windows 10'da Komut İstemi'nden dosya ve klasörler nasıl açılır

compact

Komut İstemi'nin çıkardığı dosya ve klasörlerin listesine ve isimleri sıkıştırılmadan önce C ile tüm öğelere bakın.

İç içe sıkıştırılmış öğeleri ve geçerli klasörün kökündekileri görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırın;

compant /s

Alacağınız dosyaların listesi muhtemelen uzun olacak. Komut İstemi, kopyalayıp yapıştırmanızı sağlar; böylece çıktıyı bir metin dosyasına yapıştırabilir veya çıktıyı kaydetmek için sadece> ardından bir metin dosyasının adını kullanabilirsiniz.

Dosya ve klasörleri sıkıştırma

Dosya ve klasörleri Windows GUI'den sıkıştırabilirsiniz, ancak compact komutu / c değiştiricisi ile çalıştırırsanız bunları da sıkıştırabilir. Bu, hangi klasörde tuttuğunuzu her şeyi sıkıştırır.

Sıkıştırılmamış dosya ve klasörler

Ancak Windows GUI'den sıkıştırmayı kaldırabilirsiniz, ancak Komut İstemi'ni zaten kullandığınızdan, geçerli klasördeki sıkıştırmayı kaldırmak için / u değiştiricisini compact komutuyla kullanabilirsiniz. Bu, klasörün kökündeki tüm öğelerden sıkıştırmayı kaldıracaktır.

Dosya ve klasörleri sıkıştırmak biraz sıkıştırıcı görünüyorsa, Windows'un sahip olduğu GUI seçenekleriyle başa çıkmak en iyisidir. Aynı şekilde çalışırlar.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Synaptics sürücüleri ile dokunma hareketleri nasıl elde edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.