Windows 10'da silinen dosyaları nasıl izlerim

Dosyaları sisteminizden silebilirsiniz ve bu bir sır değildir. Tek bir sistemde birden çok kullanıcınız varsa, kendi kütüphanelerindeki bir kullanıcının dosyaları diğer kullanıcılardan güvende olacaktır, ancak Windows olmayan sürücülerdeki herhangi bir kişi herkes tarafından silinebilir. Sisteminizden silinmiş dosyalara göz atmanız gerekiyorsa, silinmiş dosyaları izlemek için Deletion Extension Monitor adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Silinen dosyaları izleyin

Silme Uzantısı İzleyicisi'ni indirip yükleyin. Varsayılan olarak, EXE, DLL, PDF, TXT, LOG, OOC, SYS, BAT, PIF, COM, CPL ve TMP dosyalarının silinmesini izler. Silinmek için izlemeniz gereken diğer dosya uzantılarını ekleyebilirsiniz.

Bir dosya uzantısı eklemeniz gerekiyorsa uygulamayı çalıştırın ve İzleme> Dosya Uzantıları bölümüne gidin. Bu, zaten izlenen dosya uzantılarını listeleyen yeni bir pencere açacaktır. Yeni bir uzantı eklemek için Ekle düğmesine tıklayın, uzantıyı girin ve Tamam'a tıklayın.

İzlemeniz gerekmeyen tüm dosya uzantılarını kaldırmak iyi bir fikirdir veya günlüğe yığılmasına neden olur. TMP'yi kaldırmanız gerekir, çünkü bu dosyaların çoğu sürekli silinir.

Bundan sonra, uygulamayı kapatın ve sistem tepsisine en aza indirir. Dosyalar silinirken, uygulama hepsinin bir kaydını oluşturacaktır. Günlük, dosyanın adını ve bulunduğu yeri, ait olduğu işlemi, büyüklüğünü ve uzantısını ve ayrıca silinme tarihini ve saatini içerecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Zip Dosyalarını Otomatik Olarak Ekleme

Linux

Photorec ile Linux'ta Silinen Dosyaları Nasıl Kurtarılır

Bu uygulama, sistemde kayıtlı diğer kullanıcılar tarafından silinen dosyaları kaydedemez. Sadece geçerli kullanıcı tarafından silinen dosyaları kaydedebilir. Uygulama ayrıca dosyaları kurtarmak için herhangi bir yol sunmuyor. Basit bir kayıt aracı ve başka bir şey değil.

Günlük, zamana, uzantıya, boyuta ve işleme göre sıralanabilir. Günlüğü de temizleyebilirsiniz. Günlük, Program Verileri altındaki uygulamanın klasörüne kaydedilir, ancak günlük dosyasından kaydetmek için Ayarlar'dan farklı bir konum seçebilirsiniz.

Bir günlüğü kaydetmek için uygulamaya ihtiyacınız yoksa, ayarları da devre dışı bırakabilirsiniz. Günlük dosyası o kadar büyük olmayacak ki, disk alanıyla ilgili endişeleriniz varsa endişelenecek bir şey yok.

Belirli bir dosya silindiğinde bir uyarı ayarlamak için bir seçenek olsaydı harika olurdu, ancak uygulama oldukça temiz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Mono ses nasıl etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.