Windows 10'da simge önbelleği nasıl yeniden oluşturulur

Windows 10, Dosya Gezgini'ndeki belirli dosya türleri için dosya önizlemelerini gösterir. Diğer dosyalar için, genel bir simge kullanır; örneğin, klasörleri temsil etmek için sarı klasör simgesi. Bu simge yalnızca Dosya Gezgini'ndeki klasörler için kullanılmaz. Başka yerlerde de kullanıldığını göreceksiniz. Windows 10, bir simge göstermesi gerektiğinde koruduğu ve referans aldığı bir simge önbelleğine sahiptir. Maalesef simge önbelleği bozulabilir ve bu durum başladığında, başka şeyler arasında Başlat menüsü, görev çubuğu ve hatta Dosya Gezgini ile işler bozulur. Bunu düzeltmek için simge önbellek veritabanını yeniden oluşturmanız gerekir. İşte nasıl.

Simge önbelleğini yeniden oluştur

Bu herhangi bir veri kaybına neden olmaz, ancak açtığınız tüm uygulamaları ve dosyaları kapatmalısınız. Kaydedilmesi gereken herhangi bir çalışma varsa, önce onu kaydetmelisiniz.

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve aşağıdaki komutları birer birer çalıştırın. Yanıp sönen imleci Komut İstemi'nde görünce ve tekrar yazabiliyorsanız, bir sonraki komutu çalıştırabilirsiniz.

ie4uinit.exe -show

taskkill /IM explorer.exe /F

DEL /A /Q “%localappdata%IconCache.db”

DEL /A /F /Q “%localappdata%MicrosoftWindowsExplorericoncache*”

Şimdi son bir komutu çalıştırmanız gerekir, ancak bu komut tekrar Enter tuşuna dokunduğunuzda sisteminizi yeniden başlatır ve ihtiyacınız olan her şeyi kaydeder.

shutdown /r /f /t 00

Masaüstünüze yeniden başlattığınızda, Windows 10 simge önbelleğini yeniden oluşturmaya başlayacaktır. Komutların temelde yaptığı şey, yeniden başlatıldığında Windows 10'un yeniden başlayacağı bozuk simge önbelleğini silmiş olmalarıdır. Windows 10, ancak silinmişse simge önbelleğini yeniden oluşturabilir, bozulmuşsa silmez, bu nedenle kullanıcıların hatayı düzeltmek için müdahale etmesi gerekir.

Yeniden başlattıktan sonra Windows 10'da başlangıçta birkaç şeyin yavaş olduğunu fark edebilirsiniz. İşletim sisteminiz yavaş yavaş veritabanını oluşturacak ve yavaşlık ortadan kalkacak.

Bu, bozuk bir simge önbelleğinin neden olduğu birçok sorunu gidermelidir, ancak bunun hiçbir işe yaramayacağı bazı durumlar vardır. Simge önbelleği başka bir işlem tarafından bozulmuşsa ve tekrar bozulmaya devam ederse, ya neyin neden olduğunu bulmanız veya yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni bir kullanıcı hesabı, Başlat menüsü, görev çubuğu, İşlem merkezi ve simge önbelleği ile ilgili sorunları çözmenin kusursuz bir yoludur. Windows 10'u sıfırlamaktan çok daha kolaydır, çünkü uygulamalarınızı tekrar yüklemeniz gerekmez.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Başlat Menüsünden Son Dosyalara nasıl erişilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.