Windows 10'da sistem kilidi ekranını kapatma

Windows 10 masaüstünüzde Win + L klavye kısayoluna dokunursanız, sisteminizi kilitler. Bir şifreniz veya PIN'iniz varsa, masaüstünüze geri dönmek için şifreyi girmeniz gerekir. Ekran ayarlarınıza bağlı olarak, sisteminizi bir süre kilitli bırakırsanız, ekranınız kapanır. Ayar özelleştirilebilir, ancak masaüstünüzün kilit durumu tarafından değil, sistem etkin değilken tetiklenir. Sistem kilidindeki ekranı kapatmak isterseniz, SimpleMonitorOff adlı bir yardımcı programla bunu yapabilirsiniz.

Kilit kapalı ekran

SimpleMonitorOff'u indirin ve yükleyin. Uygulamanın konuşacak kullanıcı arayüzü yok, ayrıca çalıştığını ve genişletildiğini gösteren hiçbir gösterge yok ve bir kapatma anahtarı yok. Kurulduktan sonra, otomatik olarak da çalışır. Ekranınızı kilitleyin ve birkaç saniye içinde ekranınız da kapanacaktır. Bu uygulama hem dahili ekranlar, yani dizüstü bilgisayar ekranınız hem de harici ekranlar, yani sisteminize bağlı monitörler için çalışır.

Bu uygulama aynı zamanda otomatik olarak başlangıç uygulamalarına kendisini ekler, böylece sisteminizi başlattığınızda otomatik olarak çalışır. Doğal olarak, uygulamayı kapatmak veya sisteminize önyükleme yaparken en azından başlamasını durdurmak için bir yol isteyebilirsiniz.

Uygulamayı 'kapatmak' istiyorsanız, Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesinde, 'Kilitlenmekte olan konsola müdahale eder (örneğin, Win + L ile kapanır ve ekranı kapatır) adlı bir giriş arayın. Seçin ve Görevi Sonlandır düğmesine tıklayın.

Uygulamanın başlangıçta çalışmasını durdurmak için Görev Yöneticisi'ni açın ve Başlangıç sekmesine gidin. 'Kilitlenen konsolu durdurur (örneğin, Win + L ile) ve ekranı kapatır' ifadesini arayın ve devre dışı bırakın. Uygulamayı tekrar çalıştırmanız gerekiyorsa, EXE dosyasını kurulum dizininde bulmanız (C: Program Files (x86) SimpleMonitorOff) ve oradan çalıştırmanız gerekir. Uygulamayı çalıştırmak, başlangıçta otomatik olarak yeniden etkinleştirmez, ancak ne zaman durdurmak istediğinizde Görev Yöneticisi'nden çıkmanız gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'u Kilitlediğinizde Monitörü / Ekranı Otomatik Olarak Kapatma

, Windows

Windows 10'da Ekran Kilidi Ve Giriş Ekranı Nasıl Görüntülenir

İstediğiniz zaman farenizi hareket ettirerek veya bir tuşa dokunarak ya da izleme paneline dokunarak ekranınızı uyandırabilirsiniz. Uygulama sisteminize bağlı olduğu kadar çok ekranı kapatabilir. Biri dahili diğeri harici olmak üzere iki ekran ile test ettik ve bir aksamadan çalıştı.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Bluetooth üzerinden nasıl dosya gönderilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.