Windows 10'da Sistem Önyüklemesinde Kenar Önyüklemeyi Devre Dışı Bırakma

Microsoft Edge, Windows 10 ile birlikte gelen ve çoğu kullanıcının görmezden geldiği stok tarayıcıdır. Birçok kişi bunu denemedi ve sahip olanlar, varsayılan tarayıcısı olarak kullanmak için yeterince cazip değiller. Bazı iyi özelliklere sahip ve Apple olaylarını bir Windows makinesinden izleyebiliyorsunuz ancak hala birkaç alanda eksik. Kullanıcılar, Windows 10'daki varsayılan tarayıcıyı değiştirebilse de, tüm web isteklerinin açılmasını önlemek istiyorlarsa, EdgeDeflector adlı bir uygulamaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu uygulamayla bile, masaüstünüze önyükleme yaptığınızda, Edge hala çalışır. Sonunda askıya alınır ancak başlangıçta (küçük) etkisini yapar. Windows 10'da sistem önyüklemesinde Edge önyüklemesini nasıl devre dışı bırakabilirsiniz.

Kenar Önceden Yüklemeyi Devre Dışı Bırak

Hem Grup ilkesi hem de Windows kayıt defteri aracılığıyla Kenar ön yüklemesini devre dışı bırakabilirsiniz. Windows kayıt defterini kullanmak muhtemelen iyi bir fikir çünkü bir anahtarı yedekleyebilir ve isterseniz geri yükleyebilir ve Windows 10'un tüm sürümlerinde çalışır.

Windows kayıt defterini açın. Değişiklik yapmak için yönetimsel haklara ihtiyacınız olacak. Kayıt defterinde, aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftMicrosoftEdgeMain

Ana tuşa sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeni> DWORD (32 bit) değerini seçin. Bu yeni değeri AllowPrelaunch olarak adlandırın. Oluşturulduktan sonra, onu çift tıklayın ve değerini 0 olarak ayarlayın. Değer varsayılan olarak 0'a ayarlanmışsa, işiniz tamamlanır. Bu tek başına yeterli değil. Edge ayrıca, devre dışı bırakmanız gereken birkaç ek hizmet de çalıştırır.

Windows kayıt defterinde, aşağıdaki konuma gidin;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Microsoft Edge'de Sekme Önizlemelerini Devre Dışı Bırakma

, Windows

Windows 10'da 'Edge' Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftMicrosoftEdgeTabPreloader

TabPreloader tuşunu sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) değerini seçin. AllowTabPreloading adını verin ve tekrar değerini 0 olarak ayarlayın.

Bu hile yapmalı. Eğer Edge'i vesilesiyle kullanırsanız, başlaması biraz daha uzun sürebilir. Windows yüklemenizde Microsoft Edge anahtarı yoksa veya altındaki Main ve TabPreloader tuşları yoksa bunları oluşturabilirsiniz.

Microsoft tuşunu sağ tıklatın ve Microsoft Edge tuşunu oluşturmak için Yeni> Anahtar'ı seçin. Microsoft Edge tuşunu sağ tıklatın ve altındaki Ana anahtarı oluşturmak için tekrar Yeni> Anahtar'ı seçin. TabPreloader anahtarını eklemek için paketi takip edin. Bu tuşları daha sonra silebilirsiniz ancak bunu yapmak, altına eklediğiniz DWORD değerlerini de siler. Bu anahtarların yokluğu, Edge'in masaüstünüze önyükleme yaptığınızda sisteminize önyükleme yapmadığı anlamına gelmez. Bu değişikliği yapmadan önce kayıt defterinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Bir önceki yazımız olan Mesh Network ve Mesh Router Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.