Windows 10'da Sistem Tepsisine Herhangi Bir Uygulamayı Minimize Etme

Arka planda çalışabilen uygulamalar genellikle sistem tepsisine küçültme seçeneğine sahiptir. uTorrent böyle bir uygulamanın bir örneğidir. Torrentinizi uygulamaya ekleyebilir ve kapatabilirsiniz. Sistem tepsisinde çalışmaya devam edecek ve torrentinizi arka planda indirecek. Tüm uygulamaların bu seçeneği yoktur, ancak herhangi bir uygulamayı sistem tepsisine, Tepsiye Küçült olarak adlandırılan başka bir uygulamayla en aza indirebilirsiniz.

Uygulama Sistem Tepsisine Küçült

Tepsiye Küçült'ü indirin ve yükleyin. Yüklendikten sonra, önce uygulamanın yapılandırma penceresini çalıştırmak istersiniz. Bu, hangi uygulamaların sistem tepsisine en aza indireceğini yapılandırdığınız yerdir. Oldukça kolay; Sadece bir uygulamanın EXE'sini uygulamalar listesine sürükleyip bırakın. Alternatif olarak, dosya adı kutusuna uygulamanın adını yazabilir ve uygulama otomatik olarak EXE dosyasını arayacaktır. Yukarıdaki iki seçenek işe yaramazsa, EXE'i aramak ve uygulamaya eklemek için gözat düğmesini kullanabilirsiniz. Küçültmek istediğiniz tüm uygulamaları ekledikten sonra Tamam düğmesini tıklayın ve uygulamayı kapatın. Sistem tepsisinin kendisini en aza indirir.

Bir uygulamayı sistem tepsisine en aza indirmek için, uygulamanın penceresindeki simge durumuna küçült düğmesini tıklamanız yeterlidir. Uygulamanın kendisinin özelliği desteklemediği durumlarda bile sistem tepsisine en aza indirgenir. Uygulamayı en üst düzeye çıkarmak için, sistem tepsisindeki simgesini tıklamanız yeterlidir.

Bu uygulama iki harika kullanıma sahiptir; Bir uygulamayı hızlı ve sezgisel olarak gizlemek için kullanabilirsiniz. Uygulamaları özel klavye kısayollarıyla gizleyebilirsiniz; ancak, yaşınız için kullandığınız simge durumuna küçült düğmesinden daha sezgisel bir şey yoktur. İkinci kullanım elbette ne yapmak için tüm pencereye ihtiyaç duymayan bir uygulamayı minimize etmektir. Örneğin, tarayıcınızda bir dosya indiriyorsanız, tüm pencereyi açmak için ona gerçekten ihtiyacınız yoktur. Sistem tepsisine en aza indirebilir ve ihtiyacınız olan her şeye devam edebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Klavye Kısayolu İle Uygulamaları Gizlemek

, Windows

Windows'ta Sistem Tepsisinden Kontrol Oluğu Ve Filmler ve TV Uygulaması

Bir uygulamayı bu araçla sistem tepsisine en aza indirdiğinizde, simge durumuna küçülmüş uygulama Windows 10'daki Taskview uygulamasında görünmez ve aynı şekilde, uygulamada görev çubuğunda uygulamanın önizleme penceresini göremezsiniz. bunun için simge yok. Bu şekilde en aza indirilen bir uygulamayı çalıştırmak, sisteminiz üzerindeki etkisini azaltmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Ekim 2018'de 10 Yeni Özellik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.