Windows 10'da sistemin yeniden başlatılması nasıl devre dışı bırakılır

Sisteminizi istediğiniz zaman yeniden başlatabilirsiniz. Sorunlu garip problemler için iyidir. Tabii ki, masaüstünüzü yeniden başlatabilecek sadece kullanıcı değil. Windows 10 gerekebilir ve sisteminizi yeniden başlatır. Windows Update, bir çok insan için ve onun için gerekirse, sisteminizi yeniden başlatır, bu can sıkıcı bir durum. Ertelenen güncellemeler özelliği ve etkin saatlerin dışında güncellemeleri yüklemek yeterli değildir. Sistemin yeniden başlatılmasını devre dışı bırakmanız gerekirse, Windows kayıt defterini ve sistem görevlerini düzenleyerek bunu yapabilirsiniz.

Biraz uzun, sıkıcı bir iş ama Reddit kullanıcısı aveyo'nun hepsine bakabilecek bir BAT dosyası var.

Sistemin yeniden başlatılmasını devre dışı bırak

BAT dosyasını buradan indirebilirsiniz. Anlaşılır bir şekilde, internetten indirdiğiniz bir betiği çalıştırmak istemiyorsanız, Not Defteri'nde açabilir ve bir göz atabilirsiniz.

Komut dosyası burada kayıt defteri değerini değiştirir;

HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionScheduleTaskCacheTreeMicrosoftWindowsUpdateOrchestrator

Ayrıca sisteminizi uyandırabilir ve yeniden başlatmayı başlatabilecek tüm görevler için WakeToRun'u devre dışı bırakır. Bu elbette Windows Güncellemeleridir. Senaryoyu inceleyin ve kodlama hakkında pek bir şey bilmeseniz bile, hangi değişikliklerin yapılacağını görebileceksiniz.

Komut dosyasını yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerekir. Bir kez çalıştırdığınızda sistem yeniden başlatılır. İkinci kez çalıştırdığınızda, sistemin yeniden başlatılması etkinleştirilecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki Microsoft Mağazasında Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Nasıl Kapatılır ve Windows 10'da Yeniden Başlat

Bu işe yarayacaktır, ancak bir Windows güncelleştirmesi yüklediğinizde yapılan değişikliklerin sıfırlanacağını bilmeniz gerekir. Büyük bir özellik güncellemesi yüklerseniz, önemli dosyalarınıza bu ayarları sıfırlayacağına bahse girebilirsiniz. Güvenlik güncellemelerini yüklerseniz, sıfırlama olasılıkları vardır.

Sistemin yeniden başlatılmasını devre dışı bırakmayı seçerseniz, güncellemelerinize dikkat etmeniz gerekir. Bu komut dosyası, güncellemeleri engellemeyeceğinden, hala indirmeye ve kurmaya devam eder, ancak bazı güncellemeler yüklenir ve sistemin yeniden başlatılmasını gerektirir. Sisteminizi yeniden başlatmazsanız, güncelleme sorunlara neden olabilir veya en azından diğer güncellemelerin doğru şekilde kurulmasını engeller. Senaryoyu nasıl kullandığınızdan sorumlu olmanız gerekir.

Belirli bir süre için en iyi şekilde kullanılır; örn., sebebinin ne olduğuna bakmaksızın sisteminizin yeniden başlatılmasını istemediğinizde, örneğin gerçekten büyük bir dosya indirirken. Bundan sonra, gerektiğinde / gerektiğinde Windows 10'un sisteminizi yeniden başlatmasına izin vermelisiniz. Olabildiğince sinir bozucu olması gerekir.

Bir komut dosyası kullanmak istemiyorsanız, Kapatma Engelleyici'yi kullanmayı düşünün.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da otomatik oturum açma nasıl etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.