Windows 10'da SmartScreen'de Çalıştır seçeneğinin nasıl düzeltileceği

Windows 10'un tanıyacağı bir uygulamayı çalıştırdığınızda, geliştirici tarafından imzalanmış olsa bile, SmartScreen bunu engeller. SmartScreen veya daha doğrusu Windows Defender, bu uygulamaları güvenli tutmak için engeller. Tabii ki, birçok yanlış pozitif ve kullanıcıların güvendikleri uygulamaların anti-virüs tarafından işaretlendiğine inanıyor. SmartScreen bir uygulamayı engellediğinde, yine de 'Her halükarda koş' seçeneğini tıklayarak atlayabilirsiniz; ancak, Tıkla Çalıştır seçeneğinin tıklanması yoksa, onsuz yapabileceğiniz çok şey olmayabilir.

Bir uygulamayı veya dosyayı SmartScreen'te beyaz listeye ekleyebilirsiniz, ancak bu işe yaramazsa ve blok mesajda görünmesi için 'Her Şeye Giden Çalıştır' seçeneğine ihtiyacınız varsa, bunu göstermek için oldukça basit bir yol vardır.

SmartScreen'de Hiç Çalıştır seçeneği yok

SmartScreen'in size sunduğu seçenekler, Windows Defender ayarlarınıza bağlıdır. Her Zaman Çalıştır seçeneğini görmüyorsanız, Windows Defender'ı bir uygulama engellendiğinde kendi kararınızı uygulamanıza izin vermediği noktaya özellikle dikkat etmesini sağladınız.

Sorunu çözmek için, Windows Defender'ı açın ve App & Browser Control'e gidin. 'Uygulamaları ve dosyaları kontrol et' altında 'Engelle' seçeneği yerine 'Uyar' seçeneğini seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da SmartScreen'de Uygulamaları Beyaz Listeye Nasıl Ekleme

, Windows

Windows 10'da Edge için Windows SmartScreen'i Devre Dışı Bırakma

Bir sonraki SmartScreen ile karşılaştığınızda, Daha fazla seçeneğe tıklayın. Bu, söz konusu uygulamayı çalıştırmak için tıklayabileceğiniz Run Anyway düğmesini gösterir.

Windows Defender'ı en sıkı ayarlarında tutmayı tercih ediyorsanız, ancak yine de engellenen bir uygulamayı çalıştırmanız gerekiyorsa, uygulamayı veya dosyayı beyaz listeye ekleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan uygulamayı çalıştırdıktan sonra, Windows Defender'ın ayarlarını geri uygulamaları engelleme seçeneği de vardır.

Windows Defender, bir uygulamanın kötü amaçlı olduğunu düşündüğü takdirde çalışmasını engelleyebilir. Bazı uygulamalar, güvenliyken, yaptıkları iş nedeniyle engellenebilir ve uygulamanın izin vermesine izin verilemez. Uygulamanın güvenli olduğundan kesinlikle eminseniz, Windows Defender'ı devre dışı bırakabilir ve uygulamayı çalıştırabilir / yükleyebilirsiniz. İşiniz bittikten sonra etkinleştirdiğinizden emin olun. Windows Defender, sizi korumak içindir ve devre dışı bırakılmamalıdır.

Windows Defender dışında bir virüsten koruma kullanıyorsanız, SmartScreen'i hiç görmeyeceksiniz. Uygulamalar sisteminizde engelleniyorsa, kullanmakta olduğunuz anti-virüs uygulaması için ayarları değiştirmeniz gerekir. Beyaz listeye alma seçeneği olup olmadığını kontrol edin veya güvenilir bir uygulamayı çalıştırmak için geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Explorer.exe nasıl yeniden başlatılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.