Windows 10'da SSD sağlığınızı nasıl kontrol edersiniz

Sabit sürücüler yavaşça SSD'lerle değiştiriliyor. Ne yazık ki, SSD'lerin sınırlı bir ömrü vardır, bu da kullanıcıları pahalı donanıma yatırım yapmaktan korkan bir şeydir. SSD'lerin sınırlı bir ömrü olsa da, SSD'nizi değiştirmeniz gerekmeden önce yeni bir sistem satın almanız olasıdır. Bununla birlikte, SSD sağlığınıza dikkat etmeniz iyi bir fikirdir. İşte nasıl.

SSD sağlığı, ne kadar veri yazdığınıza bağlıdır. Başarısız olmadan önce bir SSD'ye 500 TB'ın üzerinde veri yazabilirsiniz. Bazıları satın aldığınız markaya bağlı olarak daha da uzun sürebilir.

SSD Sağlık

SSD'nizin ne kadar sağlıklı olduğunu söyleyen hem ücretli hem de ücretsiz birçok araç var. Crystal Disk Mark kullanmanızı veya Open Hardware Monitor'ü denemenizi öneririz. Pro ve Ücretsiz sürümü olan SSDLife adlı başka bir uygulama var, ancak ücretsiz sürüm geliştiricinin web sitesinden indirilemiyor gibi görünüyor. Softpedia'dan çıkarmalısın.

Kristal Disk İşareti

Crystal Disk Mark'ı indirin ve kurun. Uygulamayı çalıştırın ve size SSD'nizin geçerli durumunu söyleyecektir. Uygulamanın size 'İyi' olduğunu söylemesi durumunda endişelenecek bir şey yok. SSD'nin desteklediği bazı durumlarda, sağlık durumu ve o ana kadar ne kadar veri yazdığınız için de bir yüzde görebilirsiniz. SSD'm desteklemiyor ancak bu uygulamaya göre sağlık durumu iyi görünüyor.

Bu uygulama aynı zamanda size diğer bilgilerin bir bütününü verir ancak tekniktir ve ne aradığınızı bilmiyorsanız, sizin için pek bir faydası olmaz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Laptop Pil Sağlığınızı Kontrol Etme

, Windows

Windows Defender Sağlık Raporunda Maksimum Ekran Parlaklığı Pil Hatası Nasıl Onarılır

Donanım İzleyicisini Aç

Donanım İzleyicisi'ni açın ve yükleyin. Uygulamayı çalıştırın ve listeden SSD'nizi genişletin. Seviyeler altında, uygulama size SSD'nizin ömrünün ne kadarını kaldığını söyleyecektir. Maden ömrünün% 96'sı kaldı, ancak SSD'imi bir yıldan biraz daha uzun bir süredir kullandım, bu yüzden normalden daha fazla değer kaybetti.

SSDLife

SSDLife Pro'yu satın alabilir veya ücretsiz sürümü Softpedia'dan deneyebilirsiniz. Pro sürümü çok pahalı değil, bu yüzden ücretsiz sürümü isterseniz, tam sürümünü satın almak isteyebilirsiniz. Uygulamayı indirin, yükleyin ve çalıştırın. Size SSD'nizin nasıl olduğunu söyleyecektir. Fikir birliği benimki sağlıklı.

SSD'ler sisteminizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve sisteminizde bir tane kullanmadıysanız, ne kadar harika olduğunu açıklamak veya gerçekten takdir etmek zordur. Teknoloji gelişti ve hala gelişiyor, bu yüzden şu an birine yatırım yapmaya istekli değilseniz, önümüzdeki birkaç yıl içinde kesinlikle bunu düşünmelisiniz. Daha hesaplı olacaklar ve yaşam süreleri iyileşmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da tuş vuruşlarını gösterme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.