Windows 10'da SSD'niz için TRIM'in etkin olup olmadığını kontrol etme

RAM eklemeden daha eski bir sistemi hızlandırmanın en iyi yolu SSD eklemektir. SSD'ler hızlıdır çünkü HDD'lerin aksine, veriler okunduğunda veya yazıldığında fiziksel olarak hareket eden bir şey yoktur. Ek olarak, dosyalar bölünmez ve birden fazla sektöre dağılmaz. Bu, bir SSD'yi birleştirmeniz gerekmediği anlamına gelir; ancak, SSD'nizin sağlığını korumak için TRIM'i düzenli olarak en iyi duruma getirilmesi için etkinleştirmeniz gerekir.

Windows 10, bir SSD'ye kurduysanız etkinleştirilmesi gereken yerleşik bir TRIM işlevine sahiptir. TRIM'in etkin olup olmadığından emin değilseniz, Komut İstemi'nde bir komutla kontrol edebilirsiniz.

TRIM etkin

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

fsutil behavior query DisableDeleteNotify

Bu komut 'DisableDeleteNotify' durumunu kontrol ediyor. Komut DisableDeleteNotify için 0 değerini verirse, TRIM etkinleştirilir. 1 değerini verirse, TRIM etkin değil demektir.

Eğer komut size TRIM’in etkin olmadığını söylerse, bunu bu komutla etkinleştirebilirsiniz;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Üçüncü Taraf Uygulamaları Olmadan Windows 10'da Bir Video Nasıl Kesilir

, Windows

Windows 10'da SSD sağlığınızı nasıl kontrol edersiniz

fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0

TRIM’in yaptığı, SSD’ye hangi veri bloklarının kullanılmadığını ve silinebileceğini söylemesidir. TRIM etkinse ve varsayılan ayarlarına bırakılmışsa, Windows 10 SSD'nizi haftalık olarak optimize etmelidir. SSD'nizin en son ne zaman optimize edildiğini kontrol etmek için Windows aramasını açın ve Sürücüleri Birleştir ve Optimize Et yazın. Uygulamayı aynı adla açın ve en son optimize edildiğinde her birime karşı kontrol edin.

Bir haftadan uzun sürerse, bir ses seviyesi seçebilir ve hemen optimize etmek için En İyileştir düğmesini tıklayabilirsiniz. Çok uzun sürmüyor. Sırasıyla 97GB ve 125GB olan SSD hacimlerim için optimizasyon yaptım ve 30 saniyeden daha kısa sürede tamamlandı.

Sisteminizi kullanırken Windows sürücünüzde optimizasyon çalıştırabilirsiniz. Herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak. Sonuç, hızda bir gelişme olmalıdır.

Optimizasyonu çalıştırdığınızda, Ayarları değiştir düğmesini tıklatarak değiştirebilirsiniz. Optimizasyon günlük, haftalık ve aylık olarak çalışacak şekilde planlanabilir. Ayrıca hangi sürücünün optimize edilmesi gerektiğini de seçebilirsiniz.

Optimize edilmiş bir SSD daha iyi çalışacak ve optimize etmek ömrünü uzatacaktır. SSD'ler harika olsalar da sınırlı bir ömre sahiptir. Büyük miktarda veri okuyup sürücüye yazıldıktan sonra, bir SSD satın alma söz konusu olduğunda kullanıcıları sık sık korkutacak bir şey olan sonuçta başarısız olur. SSD'nizin başarısız olmasından endişeleniyorsanız, SSD sağlığınıza göz kulak olmak için mevcut olan birçok aracı kullanabilirsiniz.

TRIM macOS'ta da mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da tanınmayan fare tıklamaları nasıl düzeltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.