Windows 10'da sürükleme seçimi rengini değiştirme

Windows 10'da öğeleri, masaüstündeki öğeleri veya Dosya Gezgini içindeki klasörleri ve dosyaları seçtiğinizde, seçim yarı saydam bir mavi kutu ile vurgulanır. Windows'un önceki birçok sürümü için bu renkti ancak maviyi sevmiyorsanız, sürükleme seçim rengini bir kayıt defteri düzenlemesiyle değiştirebilirsiniz.

Sürükle seçim rengini değiştirme

Sürükleme seçim rengini değiştirmek için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, seçim rengini varsayılan rengine geri getirmek için kullanabileceğiniz varsayılan değerini vermemize rağmen, değiştireceğiniz kayıt defteri anahtarlarını yedeklemek iyi bir fikirdir.

Çalışma kutusunu açmak için Win + R klavye kısayolunu kullanın. Çalıştır kutusuna kayıt defteri düzenleyicisini açmak için 'regedit' yazın.

Kayıt defteri düzenleyicisinde aşağıdaki konuma gidin. Burada iki değerin değerini değiştirmek zorunda kalacaksınız.

HKEY_CURRENT_USERControl PanelColors

Ancak tuşları değiştirmeden önce, seçim kutusu için hangi rengi kullanmak istediğinize karar vermeniz ve ardından o rengin RGB değerini bulmanız gerekir. Google'ı, seçtiğiniz rengin hem RGB hem de HEX değerlerini verecek bir renk tekeri bulmak için kullanabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Görüntüden Bir Renk Nasıl Seçilir

, Windows

Windows 10'da masaüstü uygulamaları için döşeme rengi nasıl değiştirilir?

RGB değerleri, rengi oluşturan kırmızı, yeşil ve mavi değerlere karşılık gelen üç farklı değerdir. Onlara girdiğinde, onları bir boşlukla ayırman gerekecek.

Rengi elde ettikten sonra HotTrackingColor değerini arayın ve seçtiğiniz rengin RGB değerini girin.

Örnek

255 102 102

Ardından, Hilight değerini arayın ve önceki değer için girdiğiniz aynı RGB değerini girin. Tamamladığınızda, sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. Explorer'ı yeniden başlatmak burada hile yapmayacak. Değişikliğin yürürlüğe girmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir.

Yeni seçim rengi, öğeleri tıklatıp masaüstünde veya Dosya Gezgini'nde boş bir alana tıklayıp sürüklediğinizde görünür. Bu değişiklik aynı zamanda Windows'taki diğer ince alanları da etkileyecek. Etkileyeceği tüm alanların kesin bir listesini veremem, ancak seçtiğimde Chrome'un içindeki URL’nin seçim rengini değiştiriyor gibiydi.

Rengi varsayılan değerine geri döndürmek için, değiştirdiğiniz değerlere aşağıdaki RGB değerlerini girin ve değişikliği yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatın.

0 120 215

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sistem çapında bir tiyatro modu nasıl eklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.