Windows 10'da Synaptics sürücüleri ile dokunma hareketleri nasıl elde edilir

Windows PC'nizde hassas bir dokunmatik yüzeye sahipseniz, sisteminizde çeşitli eylemleri yürütmek için dokunma ve kaydırma hareketlerini kullanabilirsiniz. Bunu yapmazsanız seçenekleriniz sınırlıdır. Bazı nadir durumlarda, bazı hareketleri kullanabilirsiniz, ancak bu, Windows 10'un kurduğu ve Synaptics'in dokunmatik yüzey sürücülerini değil de dokunmatik yüzey sürücülerini çalıştırıyorsanız olabilir. Synaptics sürücüleri ile iki ve üç parmakla dokunma hareketini etkinleştirmek istiyorsanız, TwoFingerScroll adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Not: Bu uygulama hassas dokunmatik yüzey ve sınırlı sürücü desteği olmayan eski sistemler içindir. Daha yeni bir sisteminiz varsa, touchpad'iniz için mevcut en son sürücüleri indirin ve bunun yerine kullanın.

Synaptics sürücüleri ile dokunma hareketleri

TwoFingerScroll'u indirin ve çalıştırın. Uygulamanın yüklenmesi gerekmez ve sistem tepsisinde çalışır. Hareketleri yapılandırmak için uygulamanın sistem tepsisi simgesini tıklayın ve menüden Ayarlar'ı seçin.

Ayarlar pencereleri, ilgili iki sekmeye sahiptir; Kaydırma ve Kılavuz çekme. Synaptics dokunmatik yüzey sürücüsü gerektiren bazı dokunmatik yüzeylerde ayrıca kaydırma desteği düşük veya hiç yok. Dokunmatik yüzeyinizde iki parmağınızla kaydırma yapamıyorsanız, Kaydırma sekmesi dokunmatik yüzeyiniz için etkinleştirmenize izin verir.

Vuruş sekmesi, iki ve üç parmakla dokunma hareketini etkinleştirebileceğiniz yerdir. TwoFingerScroll ile etkinleştirilebilecek dört tür hareket vardır; bir + bir parmağınızla dokunmadan ve kaldırmadan, ikinci parmağınızla dokunup basılı tuttuğunuzda olur. İki parmakla dokunma, bir kerede iki parmakla dokunuyor. İki + bir parmakla dokunma, iki parmağınızla dokunup, kaldırmadan, üçüncü parmağınızla dokunmaktır. Üç parmakla dokunma, üç parmakla dokunuyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da ASUS Akıllı Hareketleri Nasıl Kaldırılır

, Windows

Windows 10'da Hareketlere Tam ve Kapsamlı Bir Rehber

Kılavuzları bir parça yapılandırmanız gerekecek, böylece uygulama onları tanır. Musluklar tanınmazsa, 'Maksimum parmak hareketi mesafesi' ayarlanması gerekir. Mesafe, uygulamanın dokunduğunuz parmaklar arasında ayrım yapmasına yardımcı olur.

Uygulamaya, dokunma hareketleri için sınırlı eylemleri destekler; Sadece fare tıklamaları yürütmek için yapılandırabilirsiniz. Tıklama ve kaydırma dışında başka bir şey yapacak şekilde yapılandıramazsınız. Bu uygulama hassas bir dokunmatik yüzeye sahip kullanıcıların sahip olduğu deneyimi size sunmayacak, ancak navigasyonu sizin için geliştirecektir.

Synaptics touchpad sürücüleri her zaman en iyisi değildir. Bazı durumlarda, Windows 10'un yüklediği sürücüler aslında daha iyidir. Bu bir anekdotal, ancak hassas bir dokunmatik yüzeye sahip olmayan eski bir Dell dizüstü bilgisayarım var, ancak Windows sürücüleri bunun için herhangi bir üçüncü taraf uygulaması olmadan bu hareketleri gerçekleştirmesine izin verirken, Synaptics sürücüleri onları etkinleştirmiyor.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Windows sürücünüzü tanımlamanın 5 yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.