Windows 10'da Temp klasörü nasıl otomatik olarak temizlenir

Windows, en uzun süre Temp adlı bir klasöre sahipti. Geçici dosyaları tutan klasörün adından tahmin edebilirsiniz. Bu dosyalar zaman içinde birikebilir ve yakın zamana kadar, el ile temizlemek zorunda kaldı. Dosyaları Temp klasörüne kaydeden bazı uygulamalar, nadir oldukları halde kaydedilmiş olanları silebilir. Temp klasörü oldukça fazla yer kaplayabilir ancak Windows 10 1803 veya Windows 10 1809 kullanıyorsanız, Temp klasörünü otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

Temp klasörünü temizle

Windows 10 geçici klasörü otomatik olarak temizleyebilecek bir ayara sahiptir. Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayarları grubuna gidin. Depolama sekmesini seçin ve Depolama Algısı'nı açın. Açtıktan sonra 'Otomatik olarak nasıl yer açacağımızı değiştir' seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki pencerede, Geçici dosyalar seçeneğinin etkin olduğundan emin olun ve geçici dosyaların ne sıklıkta silineceğini seçin. Windows 10'un her gün, iki haftada bir, her ay ve her iki ayda bir geçici dosyaları silmesini sağlayabilirsiniz.

Geçici dosyaların silindiği süre, diğer dosyaların Storage Sense tarafından ne sıklıkta silindiğinden bağımsız olarak çalışır. Depolama anlayışı her gün, her hafta, her ay veya disk alanınız az olduğunda dosyaları silmek için kendi zaman dilimine sahiptir. Storage Sense'i çalıştırmak için bu dört seçenekten birini seçebilir ve geçici dosyaları silmek için farklı bir süre seçebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosyaları İndirme Klasöründen Otomatik Olarak Silme

, Windows

Windows 10'da Depolama Anlayışı ile Disk Alanını Boşaltma

Microsoft, Windows 10'a Storage Sense ekleyene kadar, Temp klasörünün elle temizlenmesi gerekiyordu. Temp klasörünün içeriğini silmek karmaşık değildir, ancak gerçek şu ki son kullanıcılar bu konuda bilgi sahibi olmayabilir. Sisteminizde çok yer kaplayabilir. Windows 10 şimdi Temp klasörünü temizlemenin kolay bir yolunu bulmasına rağmen, klasörün ne kadar büyüdüğünü size söylemeyecektir.

Geçici dosyalar, işe yaramaz dosyalarla eşanlamlı değildir. Onları yaratan ve sisteminizde depolayan uygulamaların bu dosyaları kullanması gerekir. Dosyalar yalnızca kısa bir süre için geçerlidir ve genellikle eskiler sona erdiğinde uygulamalar yenilerini kaydeder. Bununla birlikte, Temp klasörünü çok sık temizleyen Storage Sense varsa, bazı uygulamaların çalışmaya başlaması mümkündür. Bu durumda, Temp klasörünün temizleneceği süreyi değiştirin. İki hafta makul bir süredir. Tarayıcıların normalde kaydettiği çerez dosyalarının çoğu iki hafta sonra sona erer ve aynı süre diğer uygulamalar ve oluşturdukları / kaydettiği geçici dosyalar için de çalışır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini için varsayılan başlatma konumu nasıl ayarlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.