Windows 10'da Touchpad ile Kaydırma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Hassas dokunmatik yüzeyler, cihazımızı hareketlerle yönlendirmenizi sağlar. Hareketler, dokunmatik yüzey boyunca iki, üç veya dört parmağın bir kombinasyonu sürükleyerek gerçekleştirilir. Bazı hareketler, dört veya üç parmağınızla aşağıya doğru kaydırma gibi, yanlışlıkla yürütme olasılığı düşüktür. Ancak iki parmak kaydırma işlemi, genellikle bunu yapmak istemediğinizde yürütülür ve bu, normal olarak kaydırma işleviyle ilişkilendirilen harekettir. Bir fare tekerleği yokluğunda, bir touchpad bu hareketi yürütmeyi kolaylaştırır, böylece bir pencereyi kaydırmanız gerektiğinde kaydırma çubuklarını sürüklemeniz gerekmez. Kendinizi yanlışlıkla istemediğinizde yanlışlıkla kaydırma yapıyorsanız, Windows 10'da touchpad ile kaydırma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Touchpad'in bir web sayfasını veya uygulama penceresini kaydırmanın tek yolu olmadığını belirtmeliyiz. Dikey olarak kaydırmak için ok tuşlarını ve sayfa yukarı / aşağı tuşlarını kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız ile bir fare kullanırsanız ve oldukça az insan yaparsanız, hiçbir şey kaçırmazsınız. Bu, yapman gereken bir şey değil, çünkü yapabildiğin için. Touchpad ile gezinmeyi gerçekten bir engel olarak bulursanız, bunu devre dışı bırakın. Yazarken bir sorun olduğunu fark ederseniz, yazarken dokunmatik alanı devre dışı bırakmayı düşünün. Bunu yapmanıza izin veren özel bir düğme veya bir dokunma hareketi olabilir.

Dokunmatik Yüzeyde Kaydırmayı Devre Dışı Bırakma

Ayarlar uygulamasını açın ve Cihazlar grubu ayarlarına gidin. Dokunmatik Yüzey sekmesine gidin. Yakınlaştır ve Kaydırma bölümüne ilerleyin ve 'Kaydırmak için iki parmağınızı sürükleyin' seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu, dokunmatik yüzeyde kaydırma işlemini devre dışı bırakır.

Kaydırma önemli bir işlev olduğu için, touchpad ile kaydırmayı devre dışı bırakmak mümkün olmayabilir. Hareketin kolayca yürütüldüğünü tespit ederseniz, dokunmatik yüzeyin hassasiyetini azaltabilirsiniz. Alternatif olarak, üç veya dört parmağınızla kaydırma yapmanıza izin verilip verilmediğini görmek için dokunmatik yüzey sürücünüzün ayarlarını kontrol edin. Windows 10'daki varsayılan ayar, özellikle de bir Snaptics sürücüsü olması durumunda touchpad sürücünüz destekliyor olsa da, bu özel uyarlamayı desteklemez.

Her şey başarısız olursa üçüncü taraf uygulamaları deneyebilirsiniz, ancak bir tane satın almanız gerekebilir. Özgür bir kişi, yapmanız gereken şeyi yapmayabilir. Asus, Dell veya HP dizüstü bilgisayarınız varsa, touchpad hareketlerini yönetmek için dizüstü bilgisayarınızla birlikte oluşturdukları özel bir yazılım olup olmadığını kontrol edin. Bu, uzun bir çekimdir ancak bu üreticiler ekranınızı ve sesinizi yönetmek için diğer uygulamaları bir araya getirir ve bazıları, özellikle de Asus'un dokunmatik ekranı yönetmek için özel bir uygulaması olabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Fare Bağlandığında Dokunmatik Yüzeyi Devre Dışı Bırakma

, Windows

Windows 10 bir tokatlamak jest için bir klavye kısayolu bağlamak nasıl

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu Nasıl Sınırlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.