Windows 10'da TrustedInstaller'a sahiplik nasıl verilir

Windows 10 üzerindeki idari haklar, sistemdeki kritik öneme sahip birçok şeyi değiştirmenize olanak sağlar. Yine de, yeterince derin kazıyorsanız, yönetici haklarının bile belirli dosya ve klasörlere erişmek veya belirli değişiklikler yapmak için yeterli olmadığını göreceksiniz. Bu dosya ve klasörler TrustedInstaller'a aittir ve yönetici hesaplarından önceliklidir. Yine de, ne yaptığınızı bildiğinizden kesinlikle emin olduğunuzda, bir dosyanın veya klasörün sahipliğini her zaman farklı bir hesapla değiştirebilirsiniz. Bunu yaptıysanız ve değişikliklerinizi yaptıktan sonra TrustedInstaller'a sahiplik vermeniz gerekiyorsa, kullanıcı hesabı olmadığından biraz sıkışmış olabilirsiniz. İşte TrustedInstaller'a tekrar sahiplik vermek için yapmanız gerekenler.

TrustedInstaller'a Sahiplik

Bu aynı süreç, mülkiyeti değiştirmeniz gereken öğe için de geçerlidir. Bu yazıda bir kayıt defteri anahtarı örneği kullanacağız. Aslen TrustedInstaller'a aitti ve mülkiyet farklı bir hesaba değiştirildi.

Anahtarı sağ tıklayın ve izinleri seçin. Dosya veya klasörler için, üzerine sağ tıklamanız ve Özellikler'i seçmeniz gerekir. Özellikler penceresinde, Güvenlik sekmesine gidin ve alttaki Gelişmiş düğmesine tıklayın. Her iki durumda da, aşağıda gösterilen pencereyi göreceksiniz. Sahip hesabının yanındaki Değiştir düğmesini tıklayın.

Açılan pencerede, seçilecek nesne adını girin alanına aşağıdakileri girmeniz gerekir;

NT SERVICE TrustedInstaller

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Defender'da 'Sağlık Raporu Kullanılamıyor' Nasıl Onarılır

, Windows

Toplu İş Dosyalarını Windows 10'da Yönetici Olarak Otomatik Çalıştırma

Adları Denetle'yi ve ardından Tamam'ı tıklayın. Önceki pencerede Uygula'yı ve ardından Tamam'ı tıklayın ve Özellikler penceresini kapatın. Mülkiyet TrustedInstaller'e geri döndürülecek.

Sahipliği, TrustedInstaller’dan uzaklaştırmanız gerekirse, yaptığınız değişikliği not almalı veya mümkün olan en kısa sürede geri almalısınız. Değişiklik, bazı özelliklerin artık çalışmamasına veya artık düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, Windows 10'daki sorun giderici, dosya veya klasör sahipliği ile ilgili sorunları bulamıyor. Yine de ortak hatalar için yapılan işi halletmesine rağmen oldukça basit.

Bir uygulama, TrustedInstaller’dan mülkiyeti almayı isterse, uygulamanın ihtiyaç duyduğu şeyi yapması için gerekli olduğundan ve uygulamanın güvenilir olduğundan emin olun. Normalde, uygulamaların hiçbir zaman dosyalara veya klasörlere sahip olmaları gerekmez. Yönetici haklarına sahip bir uygulama çalıştırmanız gerekebilir, ancak bu hala dosya sahipliğini aktarmakla aynı değildir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Bluetooth aygıtları için pil yüzdesini görüntüleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.