Windows 10'da USB 3.0 hızı nasıl giderilir

USB 3.0, yeni standardın bütün noktası olan USB 2.0'dan daha hızlıdır. Bugün bir USB depolama aygıtı satın alırsanız, büyük olasılıkla USB 3.0 olacaktır. Şu anda mevcutsa, çoğu cihaz daha yeni standartlarda olacaktır, ancak USB 3.0 olan bir cihaz, vaat edilen USB 3.0 hızına sahip olduğunuzu garanti etmek için yeterli değildir.

Windows 10'da USB 3.0 hızını elde etmek için üç şeye ihtiyacınız vardır; bir USB 3.0 bağlantı noktası, bir USB 3.0 aygıtı ve onu destekleyen bir bağlantı kablosu. Bir USB 3.0 cihazıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, kontrol etmeniz gereken üç ana bileşen bunlar.

USB 3.0 hızını giderin

Başlamadan önce, öncelikle cihazınızla ne hızda çalıştığınızı kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak ve USB 3.0 ile ilgili sorunları gidermek için, USB Aygıt Ağacı Görüntüleyicisi adlı ücretsiz bir uygulamayı indirmelisiniz.

USB aktarım hızını kontrol edin

USB cihazınızı bağlayın ve USB Aygıt Ağacı Görüntüleyicisi'ni çalıştırın. Cihazınızı soldaki sütundan seçin ve sağdaki bölmede 'Bağlantı Bilgisi V2' bölümüne gidin. DevIsOpAtSsOrHigher ve DevIsSsCapOrHigher'ı arayın . Her ikisi de true için 1 değerine sahip olmalıdır. Değilse, söz verilen USB 3.0 hızını alamayacaksınız.

USB Bağlantı Noktalarını Kontrol Edin

Her ne kadar USB bağlantı noktaları artık USB 3.0 olsa da, daha eski USB 2.0 aygıtları için geriye dönük uyumlu bir bağlantı noktanız olabilir veya diğerleri USB 2.0 iken sisteminiz yalnızca bir USB 3.0 bağlantı noktasına sahip olacak kadar eski olabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir cihazın USB 3.0 veya USB 2.0 olup olmadığını kontrol etme

Android

Yavaş Şarj Android Telefon Sorunu Nasıl Belirlenir ve Giderilir

Bağlantı noktasını kontrol etmenin iki yolu vardır. Birincisi, sisteminizdeki bağlantı noktasının yanındaki sembole bakarak ve onu aşağıdaki görüntüden referans alarak.

İkinci yöntem USB Aygıt Ağacı Görüntüleyici ile kontrol etmektir. Cihazı bağlayın, seçin ve USB Portu bölümünün altındaki Özellikler değerini kontrol edin. USB 3.0 bağlantı noktası için 0x03 olmalıdır. Değilse, cihazınızı USB 3.0 olan başka bir bağlantı noktasına bağlamanız gerekir.

Bir USB bağlantı noktasının görsel olarak 3,0 görünmesi olasıdır, yani, yanında doğru sembole sahiptir veya mavidir ancak uygulama daha düşük bir hız rapor eder. Bu, bağlantı noktasında bir sorun olduğunu, genellikle bir donanım sorununu gösterir. Liman gevşemiş olabilir, bu durumda onunla başka problemlerle de karşılaşırsınız.

Cihazı Kontrol Et

Aygıtın aslında USB 3.0'ı desteklediğinden emin olmanız gerekir. Kutusunda bunu söyleyebilir ancak takma, isimsiz bir cihaz satın aldıysanız, bilgiler doğru olmayabilir. Yine, USB Aygıt Ağacı Görüntüleyicisi bir aygıtın USB 2.0 veya USB 3.0 olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Bağlantı kablosunu kontrol edin

Arızalı bir kablo, gevşek bir kablo veya USB 3.0'ı desteklemeyen bir kablonun tümü USB 3.0 cihazınıza düşük performans gösterebilir. Bunu kontrol etmenin tek yolu, başka bir şeyle değiştirmektir. Cihazınız doğrudan sisteminize bağlanırsa, yani birçok USB sürücüsü gibi bir kablo olmadan, bu açıkça bir faktör değildir.

Kabloyu değiştirin ve ardından cihaz hızını ve bağlantı hızını kontrol edin.

Sorunları Düzeltmek

Kablonun yanı sıra, USB 3.0 hız sorunlarını çözmek için yapabileceğiniz çok az şey var. Eğer bir 3.0 portunuz yoksa, sadece bir tane ekleyemez veya 2.0 portu yükseltemezsiniz. Aynı şekilde, cihazınız 3,0 değilse, siz de yükseltemezsiniz.

Bağlantı noktalarında sorun yaşıyorsanız, birinin sisteminize bakması faydalı olabilir. Yedeklenecek bir USB 3.0 bağlantı noktanız varsa, bağlantı noktalarını değiştirmek her zaman iyi bir fikirdir ve mümkün olduğunda şarj bağlantı noktasını kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekran klavyesi nasıl sabitlenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.