Windows 10'da USB sürücüleri nasıl devre dışı bırakılır

CD / DVD sürücüleri, modern dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan hızla kayboluyor. USB bağlantı noktaları ve uzantılarına göre USB sürücüleri artık dosyaları aktarmak ve yedeklemek ve kurulum ortamı olarak kullanmak için kullanılan yaygın depolama aygıtları haline geliyor. USB pazarına bakarsanız, bir USB sürücü için en düşük depolama değerinin de arttığını fark edeceksiniz. USB sürücüler, özellikle USB 3.0'ı destekliyorlarsa faydalıdır, ancak sürücü virüslü bir sistemden geliyorsa veya kötü amaçlıysa, bağlandığınızda sisteminize bulaşabilir. İsterseniz, biraz daha fazla güvenlik için sisteminizdeki USB sürücülerini devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl.

USB Sürücüleri Devre Dışı Bırak

Bunu hem Windows 10 Pro'da hem de Windows 10 Home'da yapabilirsiniz. Windows 10 Pro'da, Grup İlkesi Düzenleyicisi'nden geçmeniz ve Windows 10 Home'da kayıt defteri düzenleyicisinden geçmeniz gerekir. Her iki durumda da, USB sürücülerini devre dışı bırakmak için yönetici haklarına ihtiyacınız vardır.

Windows 10 Pro

Grup İlkesi düzenleyicisini açın ve aşağıdaki politikaya gidin;

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Removable Storage Access

Çıkarılabilir Diskler ilkelerini seçin ve bunların hem okuma hem de yazma iznini reddedin. Bu, USB sürücülerinin sisteminize bağlanmasını önleyecektir.

Windows 10 Giriş

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUsbStor

Burada Başlat adlı bir değer göreceksiniz. Düzenlemek için çift tıklayın. Çoğu durumda, 3 değerini alır. 4 ile değiştirin, Tamam'ı tıklatın ve kayıt defterini kapatın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Sistem Önyüklemesinde Kenar Önceden Yüklemeyi Devre Dışı Bırakma

, Windows

Windows 10'da masaüstüne otomatik olarak sürücü ekleme

Bir USB sürücüsünü veya bir USB bağlantı noktası üzerinden bağlanan başka bir depolama ortamını bağladığınızda, onu Dosya Gezgini'nde göremezsiniz, sürücü otomatik olarak çalışamaz ve erişemez herhangi bir şekilde.

Sınırlamalar

Bu yalnızca bir Windows 10 ortamı için geçerlidir. Örneğin, Windows 10 ve Linux'ta çift önyükleme yapıyorsanız ve Linux kurulumunuzda böyle bir kısıtlama yoksa, herkes Linux masaüstünüze önyükleme yapabilir ve bir USB sürücü bağlayabilir. Aynı şekilde, BIOS'unuzu önyüklerseniz ve ilk önyükleme aygıtını USB sürücülere (vb.) Ayarlarsanız, sisteminiz yerel HDD veya SSD'niz yerine önyükleme yapacaktır.

USB sürücü engelleme yalnızca Windows 10 çalışıyorsa çalışır. Sistemde başlattığınız başka bir işletim sistemi varsa, aynı kısıtlamalara sahip olmayacaktır. BIOS'unuza aynı kısıtlamaları koymakla ilgileniyorsanız, ilk önyükleme aygıtını HDD / SSD'nize değiştirmeniz ve izinsiz değişiklikleri önlemek için BIOS'a bir şifre eklemeniz daha iyidir.

Bir önceki yazımız olan Metin parçacıklarını Windows 10'da klavye kısayollarıyla yapıştırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.