Windows 10'da UWP uygulama ayarları nasıl yedeklenir

Universal windows platform uygulamalarının birçok kısıtlaması vardır. Bu uygulamalar, Microsoft'un kullanıcılara tek tip bir uygulama deneyimi sunma çabasıdır ve ayrıca geliştiricilere çalışmak için temel bir uygulama geliştirme çerçevesi sunar. Sınırlamaları, onu geride tutan şeydir ve bazıları çok basit, neden başlamak için orada olduklarını merak ediyor. Bu uygulamalarla ilgili bir sınırlama, masaüstü ayarlarını olağanüstü kolaylıkla yapabilecekleri kutudan uygulama ayarlarını yedeklemek için basit bir yol bulunmamasıdır. UWP uygulama ayarlarını Windows 10'da yedeklemek istiyorsanız, Universal Apps için CloneApp adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

UWP uygulama ayarlarını yedekle

Uygulama çalışıyor ancak UWP uygulama ayarlarını yedeklemek için bu uygulamayı birkaç kez açıp kapatmanız gerekecek.

Uygulamayı çalıştırın ve sol sütunun altındaki Bilgi'yi tıklayın. Bilgi bölümü genişlediğinde, 'Uygulama yapılandırmasını dışa aktar' seçeneğini etkinleştirin ve istendiğinde ekranda Evet'i tıklayın. Sonraki Uygulamalar'a tıklayın. Tıklayamazsanız, uygulamayı kapatıp yeniden çalıştırmanız gerekir.

Uygulamalar'a tıkladığınızda, CloneApp UA sisteminizde UWP uygulamaları arayacak ve hepsini listeleyecektir. Bu, Microsoft Mağazasından yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamaların yanı sıra sistem uygulamalarını da içerir. İstediğiniz sayıda uygulamayı seçin ve soldaki sütundaki Yedekle seçeneğini tıklayın. Yedekleme ilerlemesini sağdaki yeni bir bölmede göreceksiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Oculus Oyunlarınızı ve Ayarlarınızı Nasıl Yedeklersiniz ve Kurulumu Yeni Bir Konuma Taşıyın

, Windows

Windows 10'da Bir Kullanıcı Profili Nasıl Yedeklenir

CloneApp UA, uygulamanın kendisini değil verileri yedekler. Bu, bir uygulamayı sisteminizden daha sonra kaldırırsanız, tekrar yüklemek için CloneApp UA kullanamayacağınız anlamına gelir. Microsoft Mağazası'ndan veya başka bir yerden yüklediğiniz yerden yüklemeniz gerekir.

Uygulama sisteminize yüklendikten sonra, CloneApp UA uygulamasını açın ve Geri Yükle seçeneğini tıklayın. Yedeklenmiş birkaç uygulamanız varsa, hangilerinin geri yükleneceğini seçebilir veya hepsini bir kerede geri yükleyebilirsiniz.

Yedeklenen ayarlar ait oldukları uygulamaya göre değişir. Bir uygulamanın yedekleyebileceği bir ayarı yoksa, CloneApp UA fazla bir şey yapamaz. Çevrimiçi kimliğinizle kullandığınız uygulamalar için, örneğin Netflix uygulaması veya iTunes uygulaması, CloneApp UA kimliği veya şifrelerini kaydetmeyecektir. Netflix uygulaması için indirme ayarlarınız gibi diğer tercihleri de kaydeder.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Komut İstemi'nden ekran görüntüsü alma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.