Windows 10'da UWP uygulaması harici bir sürücüye nasıl yüklenir

SSD'ler yaygınlaşıyor, ancak çoğu tüketici için, bir SSD'nin fiyatı, onları daha küçük bir kapasiteden birini kullanmaya zorluyor. Bu aynı zamanda dahili bir HDD veya harici bir sürücü ile kullandıkları anlamına gelir. Harici sürücüler, belgeleri, filmleri, görüntüleri ve daha fazlasını depolamak için kullanılabilir. İşletim sistemi SSD'ye kuruludur, böylece daha iyi çalışır. Windows 10 ile masaüstü uygulamalarını istediğiniz herhangi bir sürücüye kurmayı seçebilirsiniz. UWP uygulamaları ile bu seçeneğiniz asla olmaz. Bununla birlikte, bir UWP uygulamasını harici bir sürücüye yüklemek istiyorsanız, kilit olan bir UWP uygulamasını taşıdıktan sonra taşıyabilirsiniz.

Harici bir sürücüde UWP

Harici sürücünüzü Windows 10 PC / dizüstü bilgisayarınıza bağlayın. Algılandığından ve Dosya Gezgini'nde göründüğünden emin olun. Sürücü uygulamanın yerleştirilebilmesi için makul bir alana ve güvenli tarafta olması için biraz boş alana sahip olmalıdır.

Windows 10'da Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar grubuna gidin. Uygulama listesinin doldurulmasını bekleyin ve ardından taşımak istediğiniz uygulamayı tıklayın. Uygulama genişletecek ve bir Move (Hareket) düğmesini gösterecektir. Tıklatın ve sonra açılır listeden harici sürücünüzü seçin. Taşı tıklayın.

Uygulama taşındıktan sonra, harici sürücünüzden çalıştırılır. Bu bazı sınırlamalar ile gelecek.

Birincisi, harici sürücüyü çıkaramazsınız. Hiçbir uygulama açık olmasa bile, sürücünün / cihazın kullanımda olduğu mesajını tekrar tekrar göreceksiniz. Bunun nedeni işletim sisteminin yani Windows 10'un uygulamaya erişmesidir. Uygulamanın kapalı olup olmaması önemli değil. Harici sürücüyü güvenle çıkarmadan önce sisteminizi kapatmanız gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

İPhone'unuzu Windows 10'da harici bir sürücüye yedekleme

, Windows

Windows 10'da Bir Dış Monitörde RGB Nasıl Yönetilir

Harici sürücüyü çıkardığınızda, üzerine taşıdığınız uygulamanın uygulama simgesi ünlem işareti ile gri renkte görünür. Bu, uygulamanın kaldırıldığını veya kurulumun bozuk olduğunu gösterir. Başlatılamaz. Bu durumda sorunu çözmek için, harici sürücünüzü tekrar bağlamanız gerekecektir. Sürücü bağlandıktan sonra birkaç saniye bekleyin, karo normale dönecek. Uygulamayı açmak için kullanabileceksiniz.

Uygulamayı Windows sürücünüze veya farklı bir dahili sürücüye geri taşımak istiyorsanız, harici sürücüyü bağlayıp Ayarlar uygulamasında aynı taşıma seçeneğini kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Bu özelliğin kullanımı güvenli olsa da, hassas verileri depolayan uygulamalarla çalışırken dikkatli olmalısınız. Verileri yedekleyin, böylece harici sürücünüzü çıkardığınızda kaybolmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Büyüteç nasıl kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.