Windows 10'da uygulama kısayolları olan birden çok anahtar nasıl kullanılır

Anahtarlar, uygulamalara gönderebileceğiniz komut satırı argümanlarıdır. Komut satırını kullanmak istemiyorsanız, uygulamanın bunu desteklemesi koşuluyla, anahtarı uygulamanın masaüstü kısayoluna ekleyebilirsiniz. Normalde, Komut Satırında anahtarları kullanabileceğiniz herhangi bir uygulama, onları kısayollarına eklemenize izin verir. Uygulama kısayolları ile birden çok anahtar kullanmanız gerekirse, bunu yapabilirsiniz.

Uygulama kısayolları olan birden çok anahtar

Anahtarlar temelde bir uygulamaya yürütülmesi için gönderilen komutlardır. Normalde, kendiliğinden bir anahtar çalıştırdığınızda, uygulama destekliyorsa çalışır. Ancak birden çok anahtar çalıştırmaya çalışıyorsanız, ikisinin birlikte çalışıp çalışamayacağı önemli olacaktır.

Uygulama kısayollarına sahip birden fazla anahtar kullanmak için tek yapmanız gereken, birbiri ardına iki arasına bir boşluk ekledikten sonra eklemektir.

Bunu denemek istiyorsanız, bunu Chrome ile yapabilirsiniz. Birlikte kullanabileceğiniz iki anahtar;

–profile-directory=”Guest Profile”

–force-dark-mode

İlk anahtar, Chrome'u hangi profilden çalıştırmak istediğinizi sormanızı isteyecektir. İkincisi, Chrome'u karanlık modu kullanmaya zorlar.

Birden çok anahtar kullanmak için, şunu girmeniz gerekir:

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Chrome'da karanlık modu nasıl etkinleştirilir

iOS

İOS'ta Paylaşım Sayfasına Siri Kısayolları Nasıl Eklenir

“C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationchrome.exe” –profile-directory=”Guest Profile” –force-dark-mode

Bir anahtar uygula

Hiç bir geçiş yapmadıysanız, sizi yönlendiririz. Anahtarları kullanmak istediğiniz uygulamayı bulun. Bunun için bir masaüstü kısayolu oluşturun. Masaüstünüze gidin, kısayolu sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin.

Kısayol sekmesine gidin ve Hedef alanına sonunda iki anahtarı girin. EXE dosyasının yolu zaten Hedef alanına girilecektir.

Bir anahtar uyguladıktan sonra, açık olan uygulamanın tüm örneklerini kapattığınızdan emin olun ve ardından uygulamayı başlatmak için kısayolu kullanın. Anahtarlar işe yaramazsa, doğru sırada olmadığından olabilir. Anahtarların ayrı ayrı çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve ardından uyguladığınız sırayı değiştirmeyi deneyin.

Bazı anahtarlar birbirleriyle çalışmaz. Yine, Chrome örneğine bakıldığında, Chrome'u Gizli modda açmanıza izin veren bir anahtar vardır ve bu, –profile-directory = ”Konuk Profili” düğmesiyle kullanılamaz çünkü Gizli mod belirli Chrome profilleri ile çalışmaz. Bu, bir anahtarın ayrı ayrı çalışmasına rağmen, mutlaka diğer anahtarlarla birlikte çalışmayabileceği anlamına gelir. Neyin işe yarayıp yaramadığını anlamak biraz denemeyi gerektirecek.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini uzantıları nasıl kurulur ve kaldırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.